RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 13 lutego 2017 21:00

13 lutego 2017 Książka w życiu dziecka
[]

Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek. Kontakt z książką oprócz emocjonalnego aspektu ma także ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego młodego człowieka. Książki pobudzają wyobraźnię, wrażliwość na sprawy innych ludzi i kraju, kształcą  charakter i aktywną postawę wobec rzeczywistości. Wzbogacają język, pokazują  piękno języka ojczystego. Można zatem powiedzieć, że literatura jest jednym z czynników kształtujących osobowość dziecka.

 

Dziecko, które od najmłodszych lat ma kontakt  ze słowem pisanym , w przyszłości ma szanse stać się prawdziwym przyjacielem książek.

 

W dzisiejszych czasach jednak czytanie książek zeszło na plan dalszy. Jest bowiem tyle innych ciekawych dla dziecka propozycji , które nie wymagają od rodziców poświęcania czasu. Chodzi o wszech dostępne programy telewizyjne dla dzieci, bajki, gry komputerowe itp. W tych zabieganych czasach łatwiej i szybciej włączyć dziecku telewizor niż usiąść i poczytać bajkę.

 

Jednak  nie należy rezygnować z czytania książek, czasopism dziecięcych, oglądania ilustracji. Wszyscy przecież chcemy aby nasze dzieci wyrosły na mądrych ludzi.

 

Jak zatem zaciekawić dziecko książką?

 

 • książka powinna odpowiadać zainteresowaniom  dziecka,
 • posiadać interesującą fabułę, żywo i wartko toczącą się akcję, scenki oraz
 • wydarzenia wyraziście wyodrębnione,
 • w zależności od tematyki zawierać sporo komicznych sytuacji, cudów i tajemnic,
 • za bohaterów mieć postaci reprezentujące różne postawy moralne i obyczajowe,
 • odznaczać się pogodnym nastrojem i miłą atmosferą,
 • charakteryzować się jasnym, obrazowym i komunikatywnym stylem, pewną dozą
 • dowcipu i barwności opisów, poprzez które dzieci nauczą się dostrzegać piękno w
 • zjawiskach przyrodniczych i ukształtują swój stosunek do przyrody,
 • posiadać dużo dialogów, tak bardzo lubianych przez dzieci,
 • odznaczać się piękną szatą graficzną, zawierać duże i barwne ilustracje - jeśli dziecko znajduje w książce ciekawe, przyciągające jego uwagę ilustracje, to chętnie sięgnie po tę książkę po raz drugi i trzeci...nawet wtedy, gdy nie będzie umiało jeszcze czytać.

 

Ale przede wszystkim:

 

CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU KOJARZYĆ Z RADOŚCIĄ,
NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ

 

Zarówno przedszkolak, jak też dziecko we wczesnym wieku szkolnym nie potrafi jeszcze odróżnić książki dobrej od mniej wartościowej. W tym względzie jest ono całkowicie uzależnione od osób dorosłych, książkę wybiera mu rodzic lub nauczyciel, oceniając jej walory artystyczne i wychowawcze. To właśnie od nas, dorosłych, zależy gust przyszłego czytelnika. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy dokonali właściwego wyboru literatury dla naszych milusińskich.

 

Większość 3 - 4- latków z uwagą i zainteresowaniem ogląda ilustracje w książce nie zwracając większej uwagi na tekst, który jest dla nich tylko dodatkiem do tych ilustracji. Dlatego też dla nich najbardziej nadają się książki, w których ilustracje zajmują więcej miejsca niż tekst.

 

Natomiast 5 - 6- latki wchodzą w etap, kiedy żywo zaczynają interesować się tekstem, a ilustracja jest tylko ważnym dodatkiem do treści. W związku z powyższym w pozycjach książkowych dla dzieci w tym okresie tekst zaczyna górować objętościowo nad ilustracją.

 

W każdym wieku dziecko znajdzie coś ciekawego dla siebie w książce, pozwólmy i ułatwmy mu za tym z nią kontakt.

 

Książki godne polecenia

 

 •  książki z seriiwydawnictwa Media Rodzina np. Zuzia i jej kotek, Zuzia uczy się piec, Mam przyjaciółkę dentystkę, Mam przyjaciela marynarza itp.

 

Książki te przekazują mnóstwo pozytywnych cech i emocji takich jak: szacunek do drugiego człowieka i jego zawodu, chęć samodoskonalenia się, miłość do rodzinny, koleżeństwo, pracowitość, ekologia.

 

 • książki z serii Historyjki dla ciekawych dzieci P.M.Schmitt, Ch.Dreller np. Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?, Skąd się wzięło pisklę w jajku?

 

Są to bajki dla ciekawskich dzieci z których dowiedzą się odpowiedzi na przeróżne pytania.

 

 • książeczki z serii Franklin

 

Przygody Franklina są bardzo bliskie dzieciom, gdyż dotyczą ważnych dla nich spraw.Dlatego są tak uważnie słuchane przez dzieci.

 

 • książeczki z serii o Albercie G.Bergstom np. Sprytnie, Albercie,Co się stało z Albertem, Albert i Mika
 • książeczki z serii Muminki T.Jansson

 

Literatura:
M. Patzerowa, Lektura uczy, bawi, wychowuje
H. Ratyńska, Literatura dziecięca w pracy przedszkola
H. Ratyńska, Literatura dziecięca ...
I. Słońska, Psychologiczne problemy ilustracji dla dzieci

 

Opracowała: mgr Dorota Podlaska