RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 26 marca 2022 12:26

26 marca 2022 Jak zachęcić dziecko do ćwiczeń logopedycznych w domu?
[]

By terapia logopedyczna dziecka przynosiła najlepsze rezultaty konieczne są regularne ćwiczenia. Spotkania logopedy z dzieckiem w gabinecie lub podczas zajęć w przedszkolu zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu i nawet mimo systematyczności spotkań z terapeutą, praca rodzica z dzieckiem w domu jest nieoceniona.

 

Często jednak słyszy się, że dziecko podczas zajęć z logopedą mobilizuje się i wytrwale ćwiczy, natomiast w domu sytuacja wygląda już zupełnie inaczej – dziecko nie chce wykonywać ćwiczeń i odmawia utrwalenia umiejętności, jakie trenowało z logopedą na zajęciach. Rodzic musi wtedy pamiętać, że drogą dotarcia do dziecka w takiej sytuacji jest zabawa. Logopeda podczas zajęć w przedszkolu czy gabinecie posługuje się właśnie różnymi formami zabawy, by zachęcić dziecko do wykonywania danych ćwiczeń. Rodzic, jako ekspert od swojego dziecka, doskonale wie, co ono lubi i czym się interesuje, a ta wiedza daje mu możliwość do przeprowadzenia kilku ćwiczeń z dzieckiem. Poniżej przedstawię formy zabawy w jakie można ubrać ćwiczenia logopedyczne.

 

Oczaruj dziecko swoją opowieścią. Bardzo często pomaga to w ćwiczeniach usprawniania artykulatorów. My dorośli potrafimy sprawnie dostrzegać analogię między różnymi sytuacjami, dlatego warto to wykorzystać je podczas ćwiczeń z dzieckiem, dodatkowo ozdabiając to przyjaznym dla dziecka językiem. Przykładowo ćwicząc z dzieckiem prawidłową pozycję spoczynkowa języka, można wyobrażać sobie sytuację ssania pysznego cukierka, wybieranie jego smaku, głośne mlaskanie, czy też naśladować podczas kląskania spacerek konia. Ćwicząc pionizację języka możemy zamienić go w żołnierza stojącego na baczność, zamieniać w pędzel i malować sufit (podniebienie), wybierając wspólnie ciekawy kolor; malować biedroneczki (kropki na podniebieniu), malować zebrę (paski na podniebieniu); unoszenie boków języka w górę podczas zabawy w zbieranie grzybów do koszyczka- języka. Dzieci bardzo lubią rywalizację. Możemy ćwiczenia artykulacyjne wykonywać z dzieckiem przed lustrem i konkurować, kto da radę np.: dłużej wykonywać dane ćwiczenie.

 

Zamień ćwiczenia w konkurs i zabawę. Jeśli chcemy z dzieckiem w domu popracować nad daną głoską zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od logopedy, również możemy ćwiczenia te zaprezentować dziecku w formie zabawy. Samo powtarzanie wyrazów z głoską sprawiająca dziecku trudność, szybko je zmęczy i da marny skutek. Jeśli natomiast dołożymy do tego jakąś formę rywalizacji i zabawy, będzie nam znacznie łatwiej poćwiczyć z dzieckiem. Możemy zaproponować mu konkurs wrzucania piłeczek/pomponów do kubka – każdy rzut to jedno powtórzenie sylaby/wyrazu/zdania z ćwiczona głoską. Na koniec możemy podliczyć punkty i sprawdzić kto wygrał, a na zwycięzcę będzie czekać mała nagroda. Utrwalanie materiału z zajęć można wykonywać również podczas odbijania pieczątek, które dzieci uwielbiają lub naklejania naklejek. Ile powtórzyć trenowanej czynności, tyle naklejek dziecko naklejek lub odbija pieczątek. Świetnym rozwiązaniem będą też wszelkiego rodzaju zabawki zręcznościowe, wymagające np.: wkładania lub wyjmowania jakichś elementów. Tutaj również – ile powtórzeń, tyle ruchów może wykonać dziecko. Możemy także gry planszowe dopasować do ćwiczonych przez nas zadań. Dla nieco bardziej ekspresyjnych dzieci lubiących dużo ruchu można zrobić małe, domowe tory przeszkód, tutaj również – każda ominięta przeszkoda to powtórzenia ćwiczonego materiału wyrazowego. Warto również a codziennych aktywnościach szukać okazji do ćwiczeń. Możemy zachęcać dzieci do wykonywania prostych domowych czynności, podczas których będzie można wykonywać ćwiczenia nie tylko artykulacyjne, ale również ogólnorozwojowe. Kategoryzację można ćwiczyć z dzieckiem podczas sortowania skarpetek, układania sztućców w szufladzie, rozpakowywaniu zakupów. Pamięć słuchową można ćwiczyć podczas sprzątania zabawek, sekwencje podczas ubierania się.

 

Ćwiczenia logopedyczne w domu nie muszą być trudne lub nudne dla dziecka. Nie muszę one trwać pół godziny lub dłużej. Możemy z dzieckiem poćwiczyć kilka razy dziennie po kilka minut przy zabawie, którą lubi. Sprawi to, że dziecko nie będzie czuło się przymuszane do wykonywania obowiązków, lecz będzie chciało się bawić razem z rodzicem, śledzić z nim czas podczas świetnej zabawy, a utrwalania materiału z zajęć logopedycznych będzie do tego tylko dodatkiem.

Autor:

mgr Anna Orzeł - logopeda