18 maja 2022 | Żywienie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych |
![]() Organizm dziecka wykonuje w ciągu dnia mnóstwo pracy i potrzebuje dobrego paliwa. Najlepszym paliwem jest oczywiście jedzenie. Organizm wykorzystuje składniki zawarte w żywności i produkuje z nich energię.
Prawidłowe żywienie zależy przede wszystkim od nawyków i upodobań żywieniowych. Kształtują się one od najmłodszych lat życia. Dlatego też należy uczyć dzieci, jak mają się zdrowo odżywiać. Głównym miejscem zdobywania wiedzy żywieniowej i kształtowania upodobań żywieniowych dzieci jest dom rodzinny. Dlatego najważniejszą rolę w tym procesie odgrywają rodzice. To oni mają znaczący wpływ na sposób żywienia swoich dzieci. Od nich dziecko uczy się tego, co jest zdrowe, a co nie. Sposób żywienia i nawyki żywieniowe rodziców są podstawowym wzorcem, na którym opiera się dieta ich dzieci. Jednym z elementów sposobu żywienia jest wybór produktów żywnościowych, na który wpływają upodobania i preferencje pokarmowe zarówno dzieci, jak i ich rodziców.
Głównymi błędami popełnianymi w codziennym żywieniu są:
Niewłaściwy sposób żywienia może prowadzić do nadwagi i otyłości, która jest coraz większym problemem wśród dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Konieczna jest zatem edukacja żywieniowa zarówno dzieci, jak i ich rodziców z zakresu zasad prawidłowego żywienia i jego wpływu na rozwój uczniów.
Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są grupą najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego żywienia. Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie człowieka. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć nadwagi czy otyłości oraz zapobiegać rozwojowi wielu chorób dietozależnych jak: cukrzyca, choroby układu krążenia i układu pokarmowego, próchnica zębów i osteoporoza. Prawidłowy sposób żywienia w okresie dzieciństwa pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia w dorosłym życiu, dlatego najważniejsze jest, aby dzieci już od wczesnego wieku kształtowały dobre relacje z jedzeniem.
W 2021r. Instytut Żywienia i Żywienia opracował najnowszą piramidę żywienia dla dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat.
Najważniejsze wytyczne:
Opracowanie: |