[ Strona główna / ] Aktualizacja: 18 maja 2022 21:20

18 maja 2022 Żywienie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych

Organizm dziecka wykonuje w ciągu dnia mnóstwo pracy i potrzebuje dobrego paliwa. Najlepszym paliwem jest oczywiście jedzenie. Organizm wykorzystuje składniki zawarte w żywności i produkuje z nich energię.

Prawidłowe żywienie zależy przede wszystkim od nawyków i upodobań żywieniowych. Kształtują się one od najmłodszych lat życia. Dlatego też należy uczyć dzieci, jak mają się zdrowo odżywiać. Głównym miejscem zdobywania wiedzy żywieniowej i kształtowania upodobań żywieniowych dzieci jest dom rodzinny. Dlatego najważniejszą rolę w tym procesie odgrywają rodzice. To oni mają znaczący wpływ na sposób żywienia swoich dzieci. Od nich dziecko uczy się tego, co jest zdrowe, a co nie. Sposób żywienia i nawyki żywieniowe rodziców są podstawowym wzorcem, na którym opiera się dieta ich dzieci. Jednym z elementów sposobu żywienia jest wybór produktów żywnościowych, na który wpływają upodobania i preferencje pokarmowe zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

Głównymi błędami popełnianymi w codziennym żywieniu są:

• złe zbilansowanie diety,
  • nadmierna podaż tłuszczów,
  • duże spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Niewłaściwy sposób żywienia może prowadzić do nadwagi i otyłości, która jest coraz większym problemem wśród dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Konieczna jest zatem edukacja żywieniowa zarówno dzieci, jak i ich rodziców z zakresu zasad prawidłowego żywienia i jego wpływu na rozwój uczniów.

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są grupą najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego żywienia. Prawidłowo zbilansowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie człowieka. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć nadwagi czy otyłości oraz zapobiegać rozwojowi wielu chorób dietozależnych jak: cukrzyca, choroby układu krążenia i układu pokarmowego, próchnica zębów i osteoporoza. Prawidłowy sposób żywienia w okresie dzieciństwa pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia w dorosłym życiu, dlatego najważniejsze jest, aby dzieci już od wczesnego wieku kształtowały dobre relacje z jedzeniem.

W 2021r. Instytut Żywienia i Żywienia opracował najnowszą piramidę żywienia dla dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat.

Najważniejsze wytyczne:

• Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
  • Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
  • Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  • Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i - częściowo - serem).
  • Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
  • Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  • Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  • Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
  • Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
  • Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.

Opracowanie:
mgr inż. Magdalena Ciaszczyk