RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 13 kwietnia 2021 12:28

13 kwietnia 2021 Kolejne materiały z logopedii od Pani Ani

Obecna sytuacja pandemiczna bardzo mocno ograniczyła dzieciom możliwość kontaktu z rówieśnikami, uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach czy terapiach. Nie znaczy to jednak, że mamy mu pozwolić na ograniczenie rozwoju naszych dzieci. Wszystko, co nas otacza pełne jest słów. Logopedia w domu nie musi być nudna. Kreatywność nie zna granic.

 

Angażujmy dzieci w domowe czynności np. sprzątanie, gotowanie czy pranie. Wszystkie z tych czynności są możliwe do zrealizowania przez dzieci w każdym wieku i działają ogólnorozwojowo. Dodatkowo możemy w te czynności włączyć typowo logopedyczne zadania np. sekwencje ruchów-czynności, kategoryzacje- w kuchni możemy dzielić warzywa, owoce, co jest do jedzenia, a co do picia itd., a w łazience możemy wraz z dzieckiem podzielić pranie na jasne i ciemne), szeregi (np. ułożyć przedmioty od najmniejszego do największego) lub pobawmy się w zajęcia wykorzystujące myślenie przyczynowo-skutkowe np. podczas pieczenia ciasta- co po kolei dodajemy, żeby powstało ciasto, co się dzieje z ciastem w piekarniku i po upieczeniu lub podczas sadzenia np. fasoli, czy cebulek kwiatów.

 

Nie zapominamy również o gimnastyce buzi i języka przed lustrem- oddychamy ( nos wciąga powietrze, buzia wypuszcza lub nos wciąga powietrze i nos wypuszcza), językiem próbujemy dotknąć nosa, kącików ust, myjemy zęby językiem- na dole i na górze, liczymy czubkiem języka zęby, malujemy podniebienie jak pędzlem od gardła w kierunku zębów, nabieramy powietrza w policzki i dynamicznie wypuszczamy powietrze, puszczamy bańki mydlane.

 

Można również wspólnie układać klocki lub rysować, malować, kolorować, wycinać, przyklejać- takie ćwiczenia rozwijają motorykę małą- pracę ręki, co ma również ogromny wpływ na kształtowanie się mowy, naukę czytania i pisania.

 

W powyższe zadania możemy angażować całą rodzinę. Zachęcam do wspólnych zabaw, prac domowy, czy czytania i objaśniania świata dzieciom. To bardzo pozytywnie wpływa na ich rozwój.

 

Życzę dużo zdrowia!

 

Logopeda, Ania