RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 9 maja 2019 21:19

9 maja 2019 Opis projektu "Jajko" realizowanego w naszym przedszkolu w Gr. III w dniach 15.04-25.04 19r

Dzieci z grupy III pracowały metodą projektu zajmując się tematem „Jajko”. Temat wynikł z zainteresowania dzieci ptakami  i zbliżającymi się  Świętami Wielkanocnymi. Przed przystąpieniem do projektu zwróciłyśmy się również do rodziców o pomoc w jego realizacji. Czas trwania projektu 15.04 - 25.04 19r.

 

 

I etap projektu

 

 

Rozpoczynając realizację tematu przystąpiłyśmy do wspólnego przygotowania siatki tematycznej, dotyczącej obecnego zasobu wiedzy dzieci na temat „Jajko”. Zapisałyśmy również zgłoszone przez dzieci pytania badawcze do projektu. Wspólnie ustaliliśmy od kogo moglibyśmy uzyskać odpowiedzi na interesujące nas pytania.

 

 

 

 

II etap projektu - aktywność badawcza

 

 

Od tego momentu wszystkie nasze aktywności (zabawy, zajęcia, wyjścia) związane były z projektem „Jajko”.

 

 

Byliśmy na wycieczce w sklepie „Jaja Królewskie” na os. Centrum C, gdzie podczas spotkania z ekspertem dowiedzieliśmy się co oznaczają cyfry i litery na jajkach,  jaka może być wielkość jajek, od czego zależy kolor skorupki jajka. Dostaliśmy jajka przepiórcze i zakupiliśmy ekologiczne jajka od kur zielononóżek, które posłużyły do naszych badań.

 

 

 

 

Spotkaliśmy się z panią Teresą i panią Ulą - ekspertkami  kuchni. Dowiedzieliśmy się jakie właściwości odżywcze mają jajka i do czego ich używamy. Wspólnie zrobiliśmy biszkopt, który panie upiekły w przedszkolnej kuchni.

 

 

 

 

Odwiedziliśmy Babcię i Dziadka Filipa. Oglądaliśmy ekologiczną hodowlę kur. Poznaliśmy wygląd, wielkość, sposób zachowania się kur. Karmiliśmy ptactwo domowe.

 

 

 

 

Wykonaliśmy szereg doświadczeń z użyciem jajek. Określaliśmy kształt jajek, badaliśmy ich zawartość, sprawdzaliśmy świeżość, zachowanie w słonej wodzie. Ciekawym doświadczenie było sprawdzenie działania octu na skorupkę jajka. Po 24 godzinach okazało się że jajko nie ma skorupki i zachowuje się jak gumowa piłeczka. Odróżnialiśmy jajko gotowane od surowego. Samodzielnie obieraliśmy jajka ze skorupki.

 

 

 

 

Układaliśmy kolekcje „Ptasie rodziny”. Opowiadaliśmy historyjkę obrazkową „Kurka z kurnika”. Liczyliśmy jajka, porównywaliśmy wielkość, kształt, kolor skorupki. Bawiliśmy się również w zabawy z elementami kodowania - ;„Zakodowane pisanki”. Ozdabialiśmy styropianowe jajka cekinami, paskami papieru. Wykonaliśmy pisanki techniką frotażu. Przeprowadziliśmy sondaż wśród dzieci i pracowników  przedszkola na temat: „Kto był pierwszy jajko czy kura?”, „Jakie jajka najbardziej lubisz jeść?”.Policzyliśmy głosy w sondażu i okazało się że dorosłym najlepiej smakują jajka gotowane a dzieciom jajecznica. Na drugie pytanie dorośli i dzieci odpowiedzieli że pierwsza była kura. Z zaciekawieniem słuchaliśmy czytanej książki pt. „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie czyli kogel - mogel dla dociekliwych” Asia Gwis, Eliza Piotrowska przyniesionej przez Wiktora.

 

 

 

 

III etap projektu - zakończenie projektu

 

 

Podsumowaniem projektu było zaproszenie dzieci z młodszej grupy i podzielenie się z nimi zdobytą wiedzą. Spotkanie zakończyła wspólna degustacja ugotowanych jajek.

 

 

 

 

Autorki projektu

Nauczycielki grupy III:

mgr Bożena Glimos

mgr Barbara Kucharska