RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 3 listopada 2019 21:38

3 listopada 2019 Podsumowanie projektu WODA realizowanego w dniach 14-24 października 2019 r. - Gr. IV B

W poniedziałek w naszej sali pojawiła się paczka. Nie wiedzieliśmy co jest w środku. Jedno było pewne - w środku musi być coś bardzo cennego. Gdy paczka została rozpakowana okazało się że w środku jest słoik. Braliśmy go do rąk, poruszaliśmy nim wolno i szybko, przewracaliśmy do góry nogami. Na koniec słoik został odkręcony, sprawdziliśmy i nie było już żadnych wątpliwości. W środku była woda. Tylko WODA? Nie, aż WODA.

 

 

Dzień 1

 

 

 

 

W taki sposób rozpoczęliśmy Projekt WODA

 

 

Ustaliliśmy, CO WIEMY O WODZIE? I stworzyliśmy listę pytań do projektu, która będzie stanowiła podstawę aktywności badawczej dzieci.

 

 

 

 

W tym dniu dzieci miały za zadanie ułożyć napis WODA (synteza głoskowa) według wzoru na tablicy. Kolejno, podawać liczbę głosek w wyrazie i próbować nazywać poszczególne głoski.

 

 

 

 

W tym dniu szukaliśmy także odpowiedzi na pytania:

 

 

1. „Jaka jest woda?„- jak wygląda, jaki ma kolor, jaki smak, jaki kształt? 2. „Komu i do czego potrzebna jest woda?„

 

 

Powiedzieliśmy sobie również o konieczności oszczędzania wody.

 

 

 

 

Dzień 2

 

 

Szukaliśmy w najbliższej okolicy studni z których kiedyś brało się wodę. Znaleźliśmy dwie studnie, ale niestety nie udało nam się pobrać z nich wody.

 

 

 

 

Byliśmy również w Bibliotece na os. Stalowym, aby zapytać pani bibliotekarki czy w literaturze jest dużo książek w których podane są wiadomości na temat wody – skąd się bierze, co by było gdyby nie było wody itp.

 

 

 

 

Dzień 3

 

 

Zapoznanie z globusem - symboliką jego kolorów (niebieski - rzeki - jeziora, morza, oceany) uświadomienie ogromu wód znajdujących się w naturalnych zbiornikach na kuli ziemskiej.

 

 

Uświadomienie również dzieciom, że człowiek też składa się z wody i to aż w 70% (zaznaczenie na narysowanej postaci).

 

 

 

 

Doświadczenia z wodą:

 

 

1.Dziś w czasie naszych działań odkrywaliśmy różne stany skupienia wody. W czasie zajęć oglądaliśmy zachowanie wody w kubku, podczas przelewania jej z kubka do naczynia oraz naczynia przez sitko.

 

 

Dowiedzieliśmy się co dzieje się z wodą kiedy się gotuje np. w czajniku (tworzy się para wodna).

 

 

Zastanowiliśmy się co się dzieje z wodą zimą podczas mrozu lub po prostu w zamrażalce lodówki powstaje lód). Ponadto rozwiązywaliśmy zagadki, gdzie naszym zadaniem było określanie stanu skupienia wody – stały, ciekły i gazowy. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z tym zadaniem.

 

 

 

 

2. „;Co rozpuszcza się w wodzie?”- cukier, sól, herbata, lód, mąka

 

 

 

 

3. „Co pływa, co tonie?”

 

 

- ważny jest nie tylko materiał, z którego zrobiony jest przedmiot ale też jaki ma kształt - kulka z plasteliny lub plastelina spłaszczona,

 

- niektóre przedmioty lekkie toną, ponieważ mają małą powierzchnię - szpilka,

 

- pusta filiżanka pływa ponieważ jest wypełniona powietrzem.

 

 

 

 

Dzień 4

 

 

Dzisiaj wybraliśmy się nad zalew nowohucki zobaczyć najbliższy nam zbiornik wodny. Wzięliśmy też z zalewu trochę wody do słoika, która przydała nam się do zajęć w dniu następnym.

 

 

 

 

Wykonaliśmy pracę plastyczną „Nie marnuję wody”.

 

 

 

 

Bawiliśmy się w wydobywanie odgłosów wody (kapanie, płynięcie itp.) za pomocą klaskania, tupania, wydobywania dźwięków ustami itp.

 

 

Dzień 5

 

 

Wysłuchaliśmy opowiadanie J.M. Siatkiewicza „Straszna nora - List od pana Bobra” - poznaliśmy znaczenie czystości wody w życiu zwierząt na podstawie opowiadania.

 

 

 

 

Filtrowaliśmy wodę przyniesioną z zalewu - eksperyment z wykorzystaniem zrobionych wcześniej filtrów gazy - obserwacja zanieczyszczeń pozostałych na filtrach.

 

 

 

 

Zabawy matematyczne z kroplami wody: przeliczanie, układanie od najmniejszej do największej.

 

 

 

 

Dzień 6

 

 

Poznaliśmy obieg wody w przyrodzie na podstawie opowiadania H. Bechlerowej pt. „Jedna srebrna kropla” oraz plakatu ilustrującego to zjawisko. Wskazywaliśmy na plakacie wędrówkę kropli wody.

 

 

 

 

Wykonaliśmy pracę plastyczną „W co może zamienić się kropla wody”.

 

 

 

 

W tym dniu obejrzeliśmy również przedstawienie edukacyjne organizowane przez Wodociągi Miejskie Kraków pt. „Wyprawa Batyskafem. Misja Skratek„, w którym aktorzy w zabawny sposób poruszyli problem śmieci nieodpowiedzialnie wyrzucanych do kanalizacji. Na koniec przedstawienia starsze grupy otrzymały edukacyjne książeczki do kolorowania.

 

 

 

 

Dzień 7

 

 

Obejrzeliśmy jak wygląda życie w kropli wody powiększonej pod mikroskopem. Oglądaliśmy filmiki o rożnych zbiornikach wodnych: rzeki, jeziora, morza, oceany. Dowiedzieliśmy się jakie są największe rzeki i jeziora w Polsce. Obejrzeliśmy też żywioły związane z wodą, ulewy, sztormy, burzę na morzu. Dowiedzieliśmy się kto i w jaki sposób przewiduje kataklizmy związane z pogodą.

 

 

 

 

Dzień 8

 

 

Na zajęciach matematycznych mierzyliśmy pojemność naczyń za pomocą różnych miarek. Poznaliśmy pojęcia: litr, mililitr. Odmierzaliśmy, ile kubków wody mieści się w litrowym dzbanku, ile litrów wody mieści się w butelce.

 

 

 

 

Napełnialiśmy wodą takie same butelki jednakową ilością wody i zaznaczaliśmy jej poziom w butelkach. Jednak, pomimo, że dzieci wlały do butelek taką samą ilość wody to po ułożeniu 2 butelek pionowo, a dwóch poziomo- dzieci twierdziły, że w stojących butelkach jest więcej wody. Po kolejnych doświadczeniach zrozumiały, że wody w butelkach jest tyle samo, bo przecież nie została dolana ani odlana z żadnej butelki, tylko inaczej „ułożyła się” w butelkach.

 

 

 

 

Sprawdzaliśmy jaki kształt może mieć woda - okazało się, że woda może przybrać każdy kształt - zależy w jakim znajduje się naczyniu.

 

 

W tym dniu podsumowaliśmy także nasz projekt organizując Quiz, który pozwolił dzieciom wykazać się poznanymi wiadomościami o wodzie.

 

 

 

 

Na koniec wyruszyliśmy na obchód przedszkola, żeby policzyć wszystkie krany, które znajdują się w naszym przedszkolu. Każdy napotkany kran zaznaczaliśmy krzyżykiem. Po podliczeniu wszystkich krzyżyków mieliśmy jasność, że w naszym przedszkolu jest 21 kranów.

 

 

 

 

Po tym intensywnym czasie, w którym woda zajmowała całą naszą uwagę, możemy śmiało powiedzieć, że „woda nie ma przed nami żadnych tajemnic”.

 

 

Autorki projektu

Nauczycielki grupy IV B:

Dorota Podlaska

Elżbieta Kraska