RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 18 października 2020 21:27

18 października 2020 Podsumowanie projektu "Marchewka" realizowanego w Gr. II w dniach 28.09 - 05.10.2020r
[]

Dzieci z grupy II pracowały metodą projektów zajmując się tematem „Marchewka”. Starałyśmy się zaproponować dzieciom temat, który będzie prosty, ciekawy i zachęci je do spożywania tego warzywa.

 

Zajęcia i zabawy prowadzone metodą projektu sprzyjają nabywaniu przez dzieci nowych doświadczeń, nowej wiedzy, rozbudzają aktywność, odwagę, umiejętność współpracy i współdziałania, pobudzają do samodzielnego dochodzenia do wiedzy. Czas trwania projektu 28.09 - 05.10.2020r.

 

 

I etap projektu

 

 

Rozpoczynając realizację tematu sprawdziłyśmy czy dzieci wykażą zainteresowanie nim i przystąpiłyśmy do wspólnego przygotowania siatki tematycznej, dotyczącej obecnego zasobu wiedzy na temat marchewki. Zapisałyśmy również zgłoszone przez dzieci pytania badawcze do projektu.

 

 

 

 

II etap projektu

 

 

Od tego momentu wszystkie nasze aktywności (zabawy, zajęcia, prace graficzne, czytane książki) związane były z marchewką.

 

 

Dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanych książek: „Za dużo marchewek” – Katy Hutson, „Kicia Kocia – Witaminowe przyjęcie” – Anita Głowińska, „Cliford, Wielki Czerwony Pies. Króliczek”- Norman Bridwell, „Na straganie” – Jan Brzechwa. Oglądnęły nagrany przez mamę Oli filmik „Na polu marchewkowym” i „Kajtuś sadzi marchewki”. Obserwowały marchewkę rosnącą w wiaderku, którą przyniosła pani Karolina. Miały okazję sprawdzić ile siły trzeba, aby wyrwać marchewkę z ziemi. Dowiedziały się gdzie marchewka ma korzeń i natkę. Zasiały marchewkę w przeźroczystych kubkach, którą zabrały do domu. Prosiłyśmy aby dzieci opiekowały się i obserwowały jak kiełkuje.

 

 

 

 

Zaprosiliśmy do sali mamę Zuzi – eksperta żywienia, która w ciekawy sposób omówiła właściwości odżywcze marchewki i zachęciła wszystkich do zjadania marchewki surowej. Przedstawiła również potrawy, w których wykorzystane jest to warzywo. Jedliśmy marchewkę surową i w surówce z jabłkiem.

 

 

 

 

 

Prowadziliśmy zabawy badawcze z użyciem lup. Sprawdziliśmy czy w marchewce jest sok. Nikomu nie udało się wycisnąć go rękami, więc użyliśmy do tego wyciskarki wolnoobrotowej. Zastanawialiśmy się co zrobić z wytłoków i wymyśliliśmy ciasto marchewkowe, które wszystkim smakowało.

 

 

 

 

 

Badaliśmy w jaki sposób powstaje kolor pomarańczowy. Wykonaliśmy model marchewki z woreczka i bibuły, sprawdziliśmy czy z marchewki można zrobić stempelki. Wykonaliśmy szereg prac graficznych utrwalających zdobyte wiadomości i umiejętności.

 

 

 

 

 

Liczyliśmy marchewki liczebnikami głównymi i porządkowymi, określaliśmy liczebność zbiorów: więcej, mniej, równo, tyle – ile, mierzyliśmy długość, grubość za pomocą umownej miarki (pasków papieru), ważyliśmy marchewki na wadze szalkowej – określaliśmy, która jest cięższa, lżejsza. Poznaliśmy zwierzęta, które lubią jeść marchewkę. Graliśmy w grę matematyczną „Nakarm królika”. Chłopcy wygrali. Ich królik dostał więcej marchewek.

 

 

 

 

Bawiliśmy się w teatr do wiersza Jana Brzechwy „Urodziny marchewki”. Tańczyliśmy na balu marchewkowym.

 

 

 

 

 

III etap projektu

 

 

Podsumowaniem projektu była zgadywanka marchewkowa, w której wszystkie dzieci wykazały się pomysłowością i wiedzą.

 

Autorki projektu

 

Nauczycielki grupy II:

Bożena Glimos

Barbara Kucharska

 

Zdjęcia w większych rozmiarach w galerii: TUTAJ