RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 7 marca 2021 19:11

7 marca 2021 Podsumowanie projektu "Kuchnia" realizowanego w Gr. IV w dniach 15-19.02.2021r

Od 15 - 19 lutego w grupie IV zrealizowany został projekt edukacyjny „Kuchnia”. Głównym celem projektu było:

 

  • zaznajomienie dzieci z zawodem kucharza;
  • rozwijanie samoobsługi oraz sprawności manualnej w posługiwaniu się prostymi narzędziami, np. sztućcami;
  • nabywanie umiejętność rozpoznawania i rozróżniania smaków różnorodnych produktów spożywczych, w tym owoców, warzyw, soków;
  • kształtowanie i wyrabianie nawyków regularnego spożywania różnorodnych produktów spożywczych;
  • poszerzanie wiedzy z zakresu żywienia.

 

 

DZIEŃ 1.

 

 

W pierwszym etapie zastanowiliśmy się, co wiemy o KUCHARZU. Czego chcemy się dowiedzieć? I w jaki sposób tą wiedzę zdobyć? Ustaliliśmy też co jest niezbędne w pracy kucharza. Wykonaliśmy również czapkę kucharską, bo w końcu który kucharz jej nie posiada.

 

 

 

 

DZIEŃ 2.

 

Czekoladowe pychotki:)

 

 

Kochamy czekoladę! Mniam!

 

Ale, żeby było chociaż trochę zdrowo, owoce do niej dodaliśmy. Czekoladę mleczną do rondelka włożyliśmy i do rozpuszczenia doprowadziliśmy. Potem, owoce w dłoń (banany, mandarynki, jabłka) i w czekoladową toń…

 

 

 

 

Obejrzeliśmy film edukacyjny „Jak wygląda praca kucharza?”

 

 

 

 

Szukaliśmy też kuchenek w przedszkolu- sprawdziliśmy czy w każdej sali przedszkolnej znajduje się kuchenka i co w sobie chowa?

 

 

 

 

DZIEŃ 3.

 

Coś z niczego, czyli jedzenie z proszku…

 

 

Tym razem trochę zaskoczenia… Czy z proszku można zrobić coś do jedzenia? Zupki z proszku, budyń, kisiel, kaszka manna. I ku naszemu zdziwieniu, tylko po dodaniu wrzątku. Wyszły „potrawy” w porządku.

 

 

 

 

Zabawa „Zagadki z balonem” (dotyczące pracy kucharza). Dzieci siedzą w kole. W rytm puszczonej przez nauczyciela muzyki podają sobie balon. Gdy muzyka cichnie dziecko, które trzyma balon losuje i rozwiązuje zagadkę. Wyraz będący rozwiązaniem zagadki dzieci dzielą na sylaby oraz układają przed sobą taką liczbę papierowych pasków odpowiadającą liczbie sylab.

 

 

 

 

DZIEŃ 4.

 

 

Dzisiaj odwiedziła nas pani Kinga - nasza intendentka. Opowiedziała nam między innymi o zdrowym jedzeniu.

 

Długą listę pytań mieliśmy, dlatego udało nam się sporo dowiedzieć.

 

Wspólnie ułożyliśmy też jadłospis.

 

 

 

 

Zabawa dydaktyczna „Gotujemy zupę”

Na środku stoi garnek, obok leży łyżka oraz ilustracje warzyw. Dzieci powtarzają za nauczycielem wierszyk:

 

Zdolni z nas kucharze, zupę gotujemy

Garnek z wodą mamy ... (nazwa warzywa) potrzebujemy!

 

 

Wskazane dziecko musi odszukać wśród ilustracji wymienione warzywo. Podchodzi do garnka, wrzuca do jego wnętrza obrazek i miesza łyżką, mówiąc nazwę zupy, którą ugotował (np. pomidor - zupa pomidorowa).

 

 

 

 

Zabaw klasyfikacyjna „Naczynia”- segregowaliśmy wg kształtu, wielkości, koloru itp. Przeliczaliśmy , ilość odzwierciedlaliśmy liczmanami i cyfrą.

 

 

 

 

Dziś również wzięliśmy udział w grze online utworzonej przez EkoEksperymentarium pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

W wirtualnym domu odwiedziliśmy kuchnię, gdzie ukryte były zagadki pomagające zrozumieć, na czym polega oszczędzanie energii i wody czy prawidłowe segregowanie śmieci.

 

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymaliśmy składnik zupy, a po zgromadzeniu wszystkich składników i odgadnięciu nazwy zupy grupa zdobyła tytuł EkoMistrza Kuchni.

 

 

 

 

DZIEŃ 5.

 

Pizza krok po kroku;

 

 

Bycie kucharzem to nie lada wyzwanie. Ale nam, małym badaczom, nie straszne żadne zadanie:)

 

I co zrobiliśmy? Nie uwierzycie…- pizzę.

 

Była pycha

 

 

 

 

Przypomnieliśmy dzisiaj sobie jak powinien wyglądać prawidłowo nakryty stół, wykonaliśmy pracę plastyczną związaną z tym tematem, a także jedliśmy obiad przy pomocy noża i widelca.

 

 

 

 

Rozwiązaliśmy też quiz dotyczący wszystkiego co dotyczy pracy kucharza. Wynik był wyśmienity. Myślimy, że panie kucharki z naszego przedszkola mają się czego obawiać:)

 

Projekt badawczy Kucharz dał dzieciom wiele satysfakcji. Uczył współpracy w grupie, był okazją do kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych. Przedszkolaki poznawały nowe smaki, uczyły się podstawowych technik kulinarnych i stosowania w praktyce zasad bezpieczeństwa w kuchni. Kulinarne zabawy wspomagają rozwój intelektualny dziecka, rozwijają mowę oraz sprawność manualną i precyzję ruchów. Jest to doskonałe miejsce, gdzie „Tadek Niejadek” ucząc się przez zabawę i praktyczne działanie, przekonuje się, że warto zarówno przygotować posiłek, jak i go zjeść!!!

 

 

Autorki projektu

 

Nauczycielki grupy IV:

Dorota Podlaska

Elżbieta Kraska

 

Zobacz więcej zdjęć z projektu TUTAJ