RUS | GER | ENG
RSS



logo Krakowa

[ Strona główna / ] Aktualizacja: 1 czerwca 2021 15:44

1 czerwca 2021 Podsumowanie projektu "Łąka" realizowanego w Gr. II w dniach 10.05 - 17.05.2021 r.

Dzieci z grupy II pracowały metodą projektów zajmując się tematem „ Łąka”. Temat ten wynikał z zaciekawienia dzieci roślinami napotkanymi podczas spacerów i zabaw w ogrodzie przedszkolnym. 

 

Cele projektu

 

  • rozbudzenie aktywności poznawczej dzieci,
  • organizowanie sytuacji pobudzających dzieci do działania,
  • kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody,
  • rozwijanie kompetencji językowych,
  • kształtowanie umiejętności konstruowania i rozgrywania prostych gier typu – opowiadanie,
  • integracja grupy podczas wspólnych działań;


Czas trwania projektu 10.05 – 17.05.2021r.

I etap projektu

 

Rozpoczynając realizację tematu wspólnie przygotowaliśmy siatkę tematyczną, dotyczącą obecnego zasobu wiedzy dzieci na temat „Łąki”. Zapisane zostały również pytania badawcze zgłoszone przez dzieci do projektu.

 

 

 

 

II etap projektu

 

Kolejnym naszym działaniem było zorganizowanie kącika badawczego, w którym znalazły się nasiona roślin rosnących na łące, lupy, pojemniki ze szkłem powiększającym, książki tematyczne, ilustracje, zdjęcia i karty pracy związane z tematem.

 

Zabawy badawcze rozpoczęliśmy od poznawania wielozmysłowego roślin. Poznaliśmy: mniszka lekarskiego, polną miętę, szczaw, pokrzywę i kwiaty niezapominajki.

 

 

 

 

Mieszając farby w podstawowych kolorach nauczyliśmy się, że kolor zielony uzyskamy mieszając kolor żółty i niebieski. Łącząc te dwa kolory w różnych proporcjach, otrzymaliśmy różne odcienie zielonego.

 

 

 

 

Sprawdzaliśmy czy rośliny z łąki są jadalne. Przygotowaliśmy wspólnie z pracownikami kuchni zupę szczawiową na obiad dla wszystkich dzieci w przedszkolu. Piliśmy napój z mięty i cytryny oraz herbatki ziołowe na podwieczorek: rumiankową i miętową.

 

 

 

 

Wybraliśmy się na wycieczkę na Łąki Nowohuckie. Oglądaliśmy rośliny przez lupę i w pojemnikach ze szkłem powiększającym. Zebraliśmy również okazy roślin do badań i obserwacji. Obserwowaliśmy motyle, pszczoły i dżdżownice. Słuchaliśmy śpiewu ptaków. Udało nam się usłyszeć głos kukułki.

 

 

 

 

Po rozmowie z ogrodnikiem przedszkolnym panem Sebastianem postanowiliśmy założyć hodowlę roślin łąkowych. Pan Sebastian przygotował rabatę obok tarasu przedszkolnego. Zasialiśmy nasiona kwiatów łąkowych, podlaliśmy i obserwowaliśmy kiełkowanie roślin. Teraz czekami na pojawienie się pierwszych kwiatów.

 

 

 

 

Braliśmy udział w zabawach matematycznych „Łąkowa matematyka”. Liczyliśmy kwiaty, płatki kwiatów, określaliśmy ich wielkość. Skonstruowaliśmy grę opowieść „Spacer po łące”(metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej). Ustaliliśmy reguły gry, przeliczaliśmy oczka na kostce i przesuwaliśmy pionki po narysowanej trasie do mety. W rozgrywce pierwsi do mety dotarli chłopce.

 

 

 

 

W łąkowych zabawach plastycznych malowaliśmy łąkę metodą D. Dziamskiej – edukacja przez ruch, ozdabialiśmy prace kwiatami z papieru kolorowego, dorysowywaliśmy owady pastelami olejnymi. Poznaliśmy symetrię w kolorowaniu kolorując kwiatowe mandale. Realizowaliśmy kolejny moduł Ogólnopolskiego Programu MAŁY MIŚ W ŚWIETLE WIELKIEJ LITERATURY – „Dzień niezapominajki”.

 

 

 

 

Poznaliśmy zabawy teatralno – muzyczne „Łąka pełna kwiatów” tańcząc z balonami. Fragmenty tańca wykorzystaliśmy do występu na Dzień Mamy i Taty. Tańczyliśmy również taniec z papierowymi miotełkami „Wiosna na łące”. Bawiliśmy się w zabawę muzyczno – ruchową „Kwiatowa wróżka”.

 

 

 

 

Słuchaliśmy czytanych książek: „Mali ogrodnicy w wielkim mieście” M. Kula, „Łąka” – przewodnik kieszonkowy Wolfgang Dreyer, „Wyprawa pewnej biedronki” M. Wójcik. Graliśmy w loteryjki i domino tematyczne.

 

 

 

 

III etap projektu

 

Uczestniczyliśmy w zgadywankach „Ciekawostki o łące” – utrwalając zdobyte wiadomości o łące.

 

 

Autorki projektu

 

Nauczycielki grupy II:

Bożena Glimos

Barbara Kucharska

 

Zobacz więcej zdjęć z projektu TUTAJ