RUS | GER | ENG
* strony zaktualizowane
Prowadzenie WWW:
Jolanta Pawełczyk

Strona techniczna:
Przemysław Pawełczyk

Page Ranking Tool

Logo Nowej Huty

Wspomogła finansowo:
Piknik rodzinny 2013
Dni Nowej Huty 2013
Modernizację schodów
Modernizację chodnika
[ Strona główna / Wydarzenia - Archiwum 2012/2013 ]Aktualizacja: 25 sierpnia 2013 r.


25 sierpnia 2013 r. Mobilne planetarium „Jupiter”
[] Dzisiaj w naszym przedszkolu gościło przenośne planetarium "Jupiter".

Dzięki pokazom dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, Układ Słoneczny. Poznały nazwy planet naszego układu.

Na koniec przedszkolaki ubrały specjalne dwukolorowe okulary i obejrzały krótki film o dinozaurach w wersji 3 D.

Projekcje odbywały się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która naśladowała nocne niebo i wytwarzała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: dyżur wakacyjny | przedszkolne zabawy ]
16 sierpnia 2013 r. Letnie zabawy w ogrodzie
[] Przedszkolaki korzystając ze słonecznej pogody większość czasu spędzają w ogrodzie. Mają do dyspozycji różne zabawki i sprzęt sportowy. Kilka dni temu dzieci starsze wzięły dziś udział w zajęciach sportowych zorganizowanych przez studenta odbywającego praktykę w naszym przedszkolu. Jak widać na zdjęciach humor im dopisywał.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: Dyżur wakacyjny | ogródek przedszkolny | przedszkolne zabawy ]
8 sierpnia 2013 r. Piracki skarb
[] W środę, dzieci spędzające wakacje w naszym przedszkolu odwiedzili piraci zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Najpierw dzieci odszukały butelkę w której był ukryty list. Dowiedziały się z niego jak odnaleźć piracki skarb. Musiały w tym celu wziąć udział w różnych konkurencjach i zabawach, jak rzuty orzechami kokosowymi, serfowanie na desce, łowienie ryb i przeciąganie liny.

Dużo radości sprawiło dzieciom malowanie twarzy. Każdy pirat sam decydował o swoim malunku.

Oczywiście dzielne przedszkolaki odnalazły piracki skarb, którym były długie, balonowe szable.

Pirackie przygody zakończyły się pokazem dużych i kolorowych baniek mydlanych.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: przedszkolne zabawy | ogródek przedszkolny | dyżur wakacyjny ]
7 sierpnia 2013 r. Bezpieczne wakacje
[] Przedszkolaki spotkały się dzisiaj ze strażnikiem miejskim, który opowiedział im jak bezpiecznie odpoczywać podczas wakacji. Szczególnie zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa czyhające podczas zabaw w pobliżu wody i w wodzie. Dzieci dowiedziały się, że nie należy ufać obcym i oddalać się od rodziców.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: dyżur wakacyjny | bezpieczeństwo ]

Rozpoczynamy wakacyjny dyżur24 czerwca 2013 r. Zajęcia aerobiku w grupie III
[] Aerobik, czyli ćwiczenia fizyczne w rytm muzyki, poprowadziła dzisiaj gościnnie na zajęciach w grupie III mama Dawida Ś. Zabawa była przednia, więc nikt nie usiłował "wymigiwać się" od ćwiczeń. ;-)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia gościnne (nauczają rodzice) | zdrowie | gimnastyka korekcyjna ]
22 czerwca 2013 r. Nasze występy podczas "Dni Nowej Huty 2013"
[] "Nasze występy" to oczywiście występy dzieci z grupy III. ;-) A na zdjęciach pokazaliśmy - "zakulisowe" oczekiwanie przed wejściem na estradę, sam występ oraz wspólne, prawie "rodzinne" spotkanie po występie - dzieci, rodziców i nauczycieli przedszkola.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: występy | nowa huta | nck (nowohuckie centrum kultury) | ośrodek kultury ]
22 czerwca 2013 r. Atrakcje "Dni Nowej Huty 2013"
[] Kilka migawek z atrakcji jakie czekały dzieci w trakcie imprezy. Nieaktualny już informator.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: występy | nowa huta | nck (nowohuckie centrum kultury) | ośrodek kultury ]
21 czerwca 2013 r. Pożegnanie grupy IV
[] W pierwszym dniu lata dzieci z najstarszej grupy pożegnały się z przedszkolem. W uroczystości wzięli udział koleżanki i koledzy z młodszych grup, wszystkie panie pracujące w przedszkolu i rodzice.

Najpierw dzieci z grupy III zaprosiły wszystkich gości na przedstawienie "Lokomotywa" Juliana Tuwima, a następnie wręczyły siedmiolatkom odchodzącym do szkoły drobne upominki.

Z kolei IV grupa, w swoim programie artystycznym podziękowała wszystkim paniom pracującym w przedszkolu i wręczyła przygotowane wcześniej laurki. Pani Teresa Pająk, dyrektor przedszkola, życzyła dzieciom sukcesów w szkole i wesołych wakacji.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: pożegnanie starszaków | przedstawienia przedszkolne (wewnętrzne) ]
19 czerwca 2013 r. Wycieczka do "Rogatego rancza"
[] Dzieci młodsze były już na swojej wycieczce, natomiast dzieci starsze z grupy III i IV wybrały się dzisiaj do Zabierzowa do "Rogatego rancza", gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Animatorki prowadzące zabawę podzieliły dzieci na dwie grupy, aby zdobywając określone sprawności indiańskie nie przeszkadzali sobie nawzajem.

Pierwsza z nich wyruszyła do lasu rozwiązywać zagadki i układać hasła związane z życiem Indian, wykorzystując do tego celu materiały przyrodnicze. W tym samym czasie dzieci z pozostałej grupy poznawały zwyczaje Indian. Wódz pomalował im twarze, a następnie uczył strzelania z łuku i łowienia ryb.

Przedszkolaki dzielnie współpracowały podczas "jazdy" na trzyosobowych szoszonich nartach.

W chwilach odpoczynku dzieci mogły zaspokoić pragnienie i coś zjeść. Apetyty dopisywały, ale to jeszcze nie był koniec zabawy.

W trakcie zabawy część przedszkolaków została zaproszona przez animatorki do "figlarni", gdzie można było pobawić się na zjeżdżalniach i huśtawkach. Pozostali przeszli do labiryntu sprawdzić swoje umiejętności orientacji w przestrzeni. Trzeba przyznać, że jego przejście nie było takie łatwe, jak się wydawało.

Najbardziej oczekiwanym momentem było karmienie zwierząt. Każdy chciał dać owieczce lub kózce kawałek chleba czy marchewki.

Na koniec dzieci otrzymały "kartę sprawności" oraz indiański amulet.

Wróciliśmy do przedszkola pełni wrażeń. Niektórzy z postanowieniem, że pojadą tam jeszcze raz, tym razem z rodzicami.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: wycieczka ]
18 czerwca 2013 r. Wycieczka do Zoo
[] W poniedziałek dzieci z młodszych grup I i II pojechały do Zoo. Wycieczka była udana. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ptaki, małpy, tygrysy i duże słonie. Niewątpliwie największą atrakcją były odwiedziny w Mini ZOO. Tam przedszkolaki mogły pogłaskać i nakarmić konika, królika czy żółwia. Zapraszamy do galerii.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zwierzęta | wycieczka ]
15 czerwca 2013 r. Zabawy sportowe w ogródku
[] W piątek odbyły się w ogrodzie przedszkolnym "zabawy sportowe". Dzieci rywalizowały w różnych konkurencjach w ramach własnej grupy. Były rzuty do kosza, wyścigi w workach, przeciąganie liny, tory przeszkód, strzelanie do bramki, wyścigi węży, zbijanie kręgli i rzuty do celu woreczkami.

Przedszkolaki podchodziły do zadań na wesoło, ale ze sportowym zaangażowaniem, na miarę własnych sił i umiejętności, co interesująco pokazują niektóre zdjęcia w galerii.

Na koniec dzieci otrzymały słodycze, grupy dyplomy, a "zwycięska" grupa III puchar. Werdykt jury był jednak kontrowersyjny. :-(

W przeprowadzeniu zabawy pomagały nam wolontariuszki z Salezjańskiego Gimnazjum Publicznego z os. Piastów. Serdecznie dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: ogródek przedszkolny | przedszkolne zabawy | sport (zawody sportowe) ]
13 czerwca 2013 r. Wycieczka do ogródka jordanowskiego w Parku Lotników Polskich
[] Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, dzieci z grupy III i IV pojechały na wycieczkę do Parku Lotników Polskich. Znajdujący się tam ogródek jordanowski wyposażony jest w wiele atrakcyjnych urządzeń typu "zamki", "małpie gaje" czy zjeżdżalnie. Część z nich przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci, wśród nich m.in. huśtawki ważki, huśtawki klasyczne i na sprężynach, karuzele oraz drewniany pociąg.

Zadbano również o bezpieczeństwo dzieci - podłoże pod urządzeniami zabawowymi wyłożone jest miękkim materiałem mającym amortyzować ewentualne upadki.

Przedszkolaki bawiły się doskonale! Nawet zdjęcia wyszły interesująco, pomimo zbyt ostrego (kontrastowego) słońca. Niektórym z nich można nawet nadać tytuły w rodzaju - Dziewczyny nie są gorsze!, Pociąg pod specjalnym nadzorem!, Nie ma jak mecz, Portret.

Myślę, że oglądając album bez problemów dopasujecie państwo tytuły do odpowiednich zdjęć. Życzymy miłej zabawy! :)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: wycieczka ]
12 czerwca 2013 r. Przegląd Twórczości 2013
[] W poniedziałek dzieci z grupy III wzięły udział w VII Nowohuckim Przeglądzie Twórczości Dzieci Przedszkolnych w Domu Kultury "SFINKS" na os. Górali. Tegoroczny przegląd odbywał się pod hasłem "Lokomotywą przez świat". Jego celem była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima w związku z obchodzonym rokiem poety. W przeglądzie brały udział dzieci z nowohuckich przedszkoli.

Grupa III przygotowała wesołą inscenizację słowno - muzyczną wiersza "Lokomotywa", za którą otrzymała głośne brawa. Występy wszystkich grup nagrodzone zostały upominkami finansowanymi przez Radę Dzielnicy Nowa Huta.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: przegląd artystyczny | nowa huta | występy | ośrodek kultury ]
29 maja 2013 r. Piknik rodzinny, cz. III
[] Otrzymaliśmy jeszcze jedną serię zdjęć od kolejnej mamy jednego z dzieci. Tym razem zdjęcia robione były od "zakrystii", tj. na zapleczu lub od strony zaplecza. :-) Zupełnie inna perspektywa, na którą również warto zwrócić uwagę. Przedstawienie to przecież nie tylko to, co dzieje się na scenie. :-)

Obu mamom, które wykonały zdjęcia prywatnie i były tak uprzejme, by podzielić się nimi z nami - serdecznie dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: piknik rodzinny ]
25 maja 2013 r. Przedstawienie dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej
[] W piątek gościliśmy w przedszkolu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z os. Szkolnego. Przedszkolaki wystąpiły dla nich z przedstawieniem "Królewna Gburka". Gościom bajka się podobała, a szczególnie kolorowe stroje aktorów. Po przedstawieniu dzieci i nauczycielki zaprosiły gości na słodki poczęstunek.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: przedstawienia przedszkolne (wewnętrzne) | teatr (ogólnie) ]
25 maja 2013 r. Piknik rodzinny w ujęciu portretowym
[] Jedna z mam przesłała nam swoje zdjęcia. Wybraliśmy najciekawsze zdjęcia portretowe i odrobinkę je zmieniliśmy. Ot, takie drobne "wprawki" w edytorze GIMP z naszej strony. ;-)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: piknik rodzinny ]
24 maja 2013 r. Piknik rodzinny 2013
[] "Dziś na królewskim dworze wybuchła awanturka...
Znów obraziła gości królewska córka Gburka
Przyjechał do niej książę co szuka sobie żony
Lecz była tak niemiła, że uciekł obrażony!"


To fragment utworu "Królewna Gburka" Natalii Usenko, który przedszkolaki przygotowały i zaprezentowały podczas Pikniku rodzinnego.

Była to zabawna opowieść o królewnie Gburce, która wszystkich obrażała i była bardzo źle wychowana. Znalazły się jednak dobre wróżki, motyle i rycerze, którzy nauczyli ją grzecznych słów i przekonali księcia, by ożenił się z odmienioną królewną.

Mamy nadzieję, że dzięki opowieści żadne dziecko nie zapomni o tak ważnych magicznych słowach.

Mimo, że pogoda w tym roku była nie najlepsza, humor nikogo nie opuszczał, zarówno dzieci, jak i rodzice wesoło bawili się podczas pikniku w ogrodzie przedszkolnym.

Podziękowania

Korzystając z okazji, dziękujemy Zarządowi i Radzie Dzielnicy XVIII za wsparcie finansowe Pikniku rodzinnego.

Dziękujemy także firmie "Soltrans" Sonia Sularz z Niepołomic oraz panu Dariuszowi Ciapucie za wzbogacenie poczęstunku podczas pikniku.

Serdecznie dziękujemy również panu Dariuszowi Marczyńskiemu za obsługę techniczną pikniku.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: piknik rodzinny ]
20 maja 2013 r. Teatrzyk lalkowy "Piecusiowe opowieści"
[] W poniedziałek przedszkolaki obejrzały ciekawą i zabawną bajkę w wykonaniu aktorów Teatru Trakt z Wrocławia. (www.teatrtrakt.republika.pl).

Głównym bohaterem przedstawienia był sympatyczny, choć trochę zarozumiały kotek Klemens, któremu nie podobał się jego własny koci los, i który sądził, że jest rycerzem lub księciem zaklętym w kota.

Tkwiąc z uporem w swoich przekonaniach, i to pomimo dobrych rad przyjaciół, zastosował wobec siebie czary, które miały mu przywrócić książęcą postać. Niestety, konsekwencje takiego zachowania okazały się tragiczne i z pięknego czarnego kocurka przemienił się w zielonego, a potem różowego kota. I tak na własne żądanie stał się pośmiewiskiem całego domu. Na szczęście miał przyjaciół - Piecusia i czarownicę Klementynę, którzy pomogli mu wrócić do właściwej postaci.

Morał jaki płynie z bajki jest taki, że należy szanować przyjaciół i czerpać radość z tego, co się posiada.

Dzieci bardzo żywiołowo reagowały podczas przedstawienia, a na ich twarzach widać radość i uśmiech.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk dla dzieci | kukiełki ]
12 maja 2013 r. Teatrzyk lalkowy "Jaś i Małgosia"
[] Dziś w przedszkolu gościł teatrzyk lalkowy z przedstawieniem "Jaś i Małgosia". Chociaż bajka popularna i znana, oglądana była przez dzieci z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem emocjonalnym.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk dla dzieci | kukiełki ]
9 maja 2013 r. Pokazy sportów walki
[] Gościliśmy dzisiaj pana Dawida "Harnaś" Harasa, który jest zawodowym zawodnikiem dyscypliny sportowej zwanej Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) w kategorii lekkiej do 70 kg. Pan Haras ma czarne pasy w judo, karate i ju-jitsu, jest również trenerem judo i MMA.

Pan Haras zaprezentował swoje umiejętności razem z Dawidem N., przedszkolakiem z naszej grupy. Ubrani w kimona prezentowali wspólnie przewroty, upadki oraz inne chwyty i działania charakterystyczne dla sportowej odmiany judo.

W trakcie pokazów dzieci rysowały japońskie znaki odpowiadające imieniu Dawid. W nagrodę, najlepsi z nich mogli zmierzyć się z Mistrzem sam na sam!

Dzieci były zachwycone, o czym świadczą zdjęcia w albumie i dwa krótkie filmy.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia gościnne (nauczają rodzice) | sport (zawody sportowe) ]
7 maja 2013 r. Zajęcia w bibliotece "Symbole Polski", gr. III i IV
[] Tym razem przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych poświęconych Polsce i jej symbolom. Na początku dzieci oglądały prezentację komputerową o miastach, które były lub są stolicą Polski. Przypomniały sobie jak wygląda godło, flaga i jaka pieśń jest naszym hymnem narodowym. Odbijały również orzełka znajdującego się na rewersie monety i kolorowały obrazki związane z tematem. Sporo emocji wywołała zabawa "Przewożenie towarów" Wisłą i Odrą. Podsumowaniem zajęć były zagadki werbalne, podczas rozwiązywania których, dzieci mogły pochwalić się zapamiętaną wiedzą.

Grupa III miała identyczne zajęcia 9 maja (niestety, nie mamy zdjęć).


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: biblioteka ]
28 kwietnia 2013 r. Przedstawienie "Przygody Koguta Pablito"
[] W piątek przedszkolaki obejrzały spektakl "Przygody Koguta Pablito" w wykonaniu aktorów Teatru Maska z Krakowa.

Była to humorystyczna opowieść o przygodach zarozumiałego kogucika Pablito i jego przyjaciółki, kury Conchity. Główny bohater obrażony na gospodarza za to, że kupił elektryczny budzik, porzuca starych przyjaciół, z którymi mieszkał na farmie i wyrusza w podróż. Po drodze kogut Pablito przeżywa wiele przygód i przekonuje się, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń, która pokonuje różne przeszkody. Podczas przedstawienia dzieci bawiły się doskonale, często reagując śmiechem, za co nagrodzili aktorów gorącymi oklaskami.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: Teatrzyk dla dzieci ]
26 kwietnia 2013 r. Przedstawienie "Baśnie Pana Andersena"
[] Przedszkolaki obejrzały adaptacje kilku najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Główny narrator jako pisarz wprowadził dzieci do krainy fantazji.

Wzruszająca opowieść o "Dziewczynce z zapałkami", pełne dobrego humoru „Nowe szaty króla”, czy przygody "Świniopasa" rozbawiły dziecięcą widownię. Aktorzy przypomnieli również „Brzydkie kaczątko” i „Księżniczkę na ziarnku grochu”. Dzieci, szczególnie starsze, rozpoznawały bajki bez problemu.

Brawa były gromkie i szczere. Dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: Teatr (ogólnie) ]
26 kwietnia 2013 r. "Zielona bajka" - wizyta w Domu Pomocy Społecznej
[] W środę dzieci z grupy III odwiedziły Dom Pomocy Społecznej na os. Szkolnym i wystąpiły z przedstawieniem o tematyce ekologicznej pt. "Zielona bajka". Podopiecznym podobało się przedstawienie i nagrodzili przedszkolaków gromkimi brawami. Dzieci zostały ugoszczone słodkim poczęstunkiem.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: Dom Pomocy Społecznej | występy ]
22 kwietnia 2013 r. Ubieramy się stosownie do okazji
[] Gościliśmy dziś w przedszkolu mamę Stasia i Zosi. Pani Gazda jest stylistką i przeprowadziła warsztaty o tym jak ubrać się stosownie do okazji. Najpierw przedszkolaki łączyły ubrania, a następnie próbowały określić, gdzie można pójść w takim stroju. Dzieciom podobała się zabawa w odkrywanie, co znajduje się w woreczku i do czego służy. Na koniec, już w salach, kolorowały obrazki, a starszaki wycinały stroje dla dziewczynki lub chłopca.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: Dobre maniery (dobre zachowanie) | zajęcia gościnne ]
20 kwietnia 2013 r. Występy z okazji "Dni Ziemi 2013"
[] Z okazji Dni Ziemi dzieci z grupy III wystąpiły na scenie w alei Róż z programem Dbamy o czystość Ziemi. Był to montaż słowno-muzyczno-taneczny. Rodzice małych artystów i koledzy z grupy IV głośno ich oklaskiwali. Za występy dzieci otrzymały sadzonki pelargonii. Następnie przedszkolaki zwiedziły wystawę ekologiczną.

Uwagę dzieci zwróciła prezentacja produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego, przygotowane przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Dowiedziały się kilku ciekawostek o życiu pszczół, obejrzały plastry miodu, dowiedziały się czym się różni miód płynny od skrystalizowanego, a także obejrzały świece wykonane z wosku.

W innym namiocie wystawowym zrobiły łódki techniką origami i w nagrodę otrzymały wiatraczki, z którymi wróciły do przedszkola.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: występy | ekologia | nowa huta ]
19 kwietnia 2013 r. "Zielony dzień"
[] Czwartek był u nas Zielonym dniem. Dzieci przyszły do przedszkola w zielonych ubraniach, przynosząc ze sobą również zielone warzywa lub owoce, które w trakcie śniadania pokroiły i zjadły, zwracając uwagę na ich smak.

Następnie, korzystając z wyjątkowo ciepłego dnia i słonecznej, wiosennej pogody, przenieśliśmy się do przedszkolnego ogródka, gdzie dzieci z grupy III przedstawiły Zieloną bajkę. Po przedstawieniu wszystkie przedszkolaki udały się na bal do Zielonej Krainy.

Dotarły do niej kierując się strzałkami, które zaprowadziły je do Zielonej Bramy, po przekroczeniu której rozpoczęła się zabawa - m.in. tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną i szukanie ukrytych w trawie zielonych żabek.

Na koniec, wykorzystując zieloną bibułę, zielone kartki oraz zielone kredki, każda z grup stworzyła pracę Zazielenił się świat.

Wszystkie dzieci wyszły z przedszkola z uśmiechem, obdarowane zielonym balonikiem.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: przedszkolne zabawy | ogródek | przedstawienia przedszkolne ]
19 kwietnia 2013 r. "Olimpiada słoneczna" w Szkole nr 105
[] W Szkole Podstawowej nr 105 spotkały się dzieci z sześciu nowohuckich przedszkoli. Przedszkolaki rywalizowały w różnych konkurencjach. Było "topienie bałwanka", "sadzenie kwiatów", "podróż kajakiem", "przeskoki przez kałużę", "karmienie ptaków" i "skoki z kamienia na kamień". Nasi starszacy starali się jak mogli i zajęli II miejsce. W nagrodę otrzymali dyplom dla przedszkola, a dla siebie słodycze. Gratulujemy.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: szkoła | sport ]
17 kwietnia 2013 r. Grupa IV badała właściwości wody
[] Przedszkolaki z grupy IV rozmawiają w tym tygodniu o ochronie środowiska, segregowaniu śmieci czy dbaniu o czystość wody. Wszystkie zagadnienia związane są z obchodami Dni Ziemi.

Podobnie jak dzieci z grupy III zapoznały się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi wody. W tym celu wykonały kilka doświadczeń, po których wyciągnęły wnioski:

1) Sól i cukier rozpuściły się w wodzie i nie zmieniły jej koloru. Zmienił się tylko smak.

2) Mąka utworzyła z wodą zawiesinę.

3) Piasek nie utworzył z wodą zawiesiny, tylko opadł na dno.

Dzieci próbowały również filtrować wodę wiedząc o tym, że woda którą piją jest zanieczyszczona i musi być filtrowana.

W innym doświadczeniu wybierały po jednym przedmiocie, który ich zdaniem powinien pływać i samodzielnie wyciągały wnioski, dlaczego tak się dzieje (albo i nie!).

Podsumowaniem była wypowiedź przedszkolaków na koniec zajęć - "Ale dzisiaj było fajnie!"


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: nauka i technika | ekologia ]
16 kwietnia 2013 r. Zabawy badawcze z fizyki wody w gr. III
[] W poniedziałek dzieci z grupy III poznawały właściwości wody podczas zabaw badawczych, które prowadziła mama Andrzejka W. Dzieci dowiedziały się w jakich stanach skupienia może występować woda, sprawdzały rozpuszczalność różnych substancji w wodzie, obserwowały zachowanie przedmiotów wrzuconych do wody. Najbardziej podobało się doświadczenie z topieniem zielonych bryłek lodu w ciepłej wodzie.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do ciekawych zdjęć:
1) Zielony lód Bajkału
2) "Zamrożone" fale
3) Lodowe "kwiaty"

Miłego oglądania (można skorzystać z tłumaczeń translate.google.com)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: nauka i technika | zajęcia gościnne ]
14 kwietnia 2013 r. Ballada o uprzejmym rycerzu
[] Dzieci z grupy II zaprezentowały przedstawienie Ballada o uprzejmym rycerzu autorstwa Wiery Badalskiej.

Przebrane w piękne stroje opowiedziały koleżankom i kolegom z innych grup, że zło lepiej przezwyciężyć uprzejmością i grzecznością, a nie przemocą i siłą. Główny bohater, uprzejmy rycerz, grzecznością wyprosił groźnego smoka z grodu. Występ małych aktorów nagrodzono oklaskami.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: przedstawienia przedszkolne | teatr ]
11 kwietnia 2013 r. Warsztaty muzyczne "Kartki z kalendarza – Wiosna"
[] Dziś w przedszkolu gościliśmy muzyków Muzycznego Laboratorium. Artyści grali na pianinie i flecie poprzecznym. Na początku dzieci wysłuchały utworu "Wiosna" Antoniego Vivaldiego z cyklu "Cztery pory roku" oraz zgadywały, kogo ta pora roku może budzić z zimowego snu. W muzyce słyszały ptaki, szemrzący strumyk i nadciągającą burzę, dlatego wkrótce włączały się do muzyki za pomocą dzwonków, grzechotek i wywoływacza burzy.

Kolejny utwór "Walc kwiatów" Piotra Czajkowskiego obudził gąsienice i motyle. Ich taniec można zobaczyć na naszym filmie.

Przy utworach "Poranek" i "Taniec Anitry" Edwarda Griega dzieci pracowały w ogrodzie i pokazywały jak rosną rośliny.

Na zakończenie przedszkolaki wykonywały dwa rysunki, które zmieniały się w zależności od słyszanej muzyki. Wszyscy słuchacze, zarówno mali, jak i duzi, bawili się znakomicie. Dziękujemy.

(miniaturka pochodzi ze strony Muzycznego Laboratorium)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty muzyczne | muzyka ]
10 kwietnia 2013 r. Zabawy badawcze z chemii w gr. IV
[] Jest co opisywać! Zajęcia były dłuższe niż zazwyczaj i rozbudowane. Prowadzili je pan Tomasz Bajda i pani Sylwia Zelek z Akademii Górniczo-Hutniczej (p. Bajda jest tatą Krzysia z gr. IV).

Postanowiliśmy dostosować się do poziomu "wykładu" i rozbudowaliśmy album zdjęć. Głównie po to, aby przybliżyć Państwu fizyko-chemiczne "sztuczki" zademonstrowane na zajęciach. Na przykład dzieci nie tylko oglądały magiczne zjawiska, ale mogły również zapoznać się z "obrzydliwym" zapachem (amoniaku), który wykreował niebieskie serduszko na białej bibułce. Album uzupełnia 5 krótkich filmów (w dziale Wideo).

Za to prawdziwym przebojem sezonu stały się chrupki mrożone ciekłym azotem! Proszę się nie niepokoić, tata Krzysia, nauczyciel akademicki, wiedział co robi.

Osobne i gorące podziękowania należą się ekipie naukowej z AGH, którzy przywieźli sprzęt i poświęcili swój prywatny czas na zaprezentowanie kolorowego świata przyrody nieożywionej. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: nauka i technika | zajęcia gościnne ]
9 kwietnia 2013 r. "Kłopoty Reksia" - zajęcia teatralne w gr. I
[] Dzieci z grupy I bawiły się dziś w teatrzyk w formie dramy. Na chwilę zmieniły się w zwierzątka z wiejskiego podwórka i odgrywały role gęsi oraz pieska. Na koniec pokolorowały Reksia i jego budę.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zabawa w teatrzyk | teatr ]
6 kwietnia 2013 r. Czekamy na wiosnę - spotkanie w bibliotece - gr. III
[] W czwartek grupa III uczestniczyła w ciekawych zajęciach bibliotecznych pt. "Czekamy na wiosnę". Dzieci oglądały prezentację komputerową "Zwiastuny wiosny", uczestniczyły w zabawach muzycznych z wiosennymi rekwizytami oraz słuchały czytanych opowiadań i wierszy o tematyce wiosennej. Podsumowaniem zajęć było kolorowanie ilustracji "Wiosna" i rozwiązywanie wiosennych zagadek.

Zajęcia odbywały się w Filii nr 4 - Oddział dla Dzieci (poprzednia nazwa Filia nr 5) należącej do Nowohuckiej Biblioteki Publicznej. Zajęcia prowadziła p. Beata Szydłowska. Dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: biblioteka ]
3 kwietnia 2013 r. Jemy nożem i widelcem
[] W tym roku, w ramach naszego programu "Dobre maniery", uczymy dzieci zasad kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Na przykład przedszkolaki z grupy III i IV uczą posługiwać się nożem i widelcem podczas jedzenia drugiego dania. Jak widać, potrafią już kroić mięso samodzielnie. Brawo!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: dobre maniery ]
30 marca 2013 r. Wiosenny spacer maluszków
[] Pogoda w tym roku nie sprzyja wiosennym spacerom. Dla "maluchów" to jednak żadna przeszkoda! Znalazły chwilę ze słońcem i wybrały się na zewnątrz "pooddychać" nową porą roku. Wiosny nie spotkali, ale było uroczo i przyjemnie (vide zdjęcia).


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: spacer | nowa huta ]
28 marca 2013 r. Ciasteczka wielkanocne
[] Dzieci z grupy III przygotowały ciasteczka wielkanocne. Gdy były upieczone i wystudzone udekorowały je słodkim, kolorowym lukrem z tubki. Gotowymi ciasteczkami poczęstowały wszystkie panie, a pozostałe wzięły do domu w koszyczkach, oczywiście również wykonanych w przedszkolu. :-)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: wielkanoc ]
28 marca 2013 r. Spacer nad Zalewem
[] W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny dzieci z grupy II i III wybrały się na spacer na zalew. Jak widać na zdjęciach dopisały jedynie humory dzieci! :-) A pogoda, jak to bywa, raczej jesienna, bez śladu nowej wegetacji, pomimo wiosny... :-(


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: spacer | nowa huta ]
23 marca 2013 r. Za kulisami Teatru Ludowego w Nowej Hucie
[] W tych dniach teatry w całej Polsce zapraszają swoich widzów na dni otwarte pod hasłem "Dotknij teatru". Przedszkolaki z grupy III i IV miały okazję poznać Teatr Ludowy.

Najpierw dzieci spotkały się z panem Piotrem Piechą - aktorem grającym Jaśka w przedstawieniu "Kot w butach". Następnie obejrzeli salę teatralną od strony sceny. Na chwilę usiedli na krześle dla inspicjenta, zapoznając się z jego pracą. Poznali także miejsce pracy suflera i jego zadania w trakcie spektaklu. Byliśmy również pod sceną. Usłyszeliśmy, iż scenę można obracać i jest w niej zapadnia, która umożliwia aktorowi "znikanie" ze sceny.

Pani, która oprowadzała po teatrze, zaprowadziła nas również do męskiej garderoby, gdzie obejrzeliśmy wybrane części kostiumów, a niektóre nawet mogliśmy przymierzyć. Na koniec poszliśmy do perukarni i oglądaliśmy peruki, dzięki którym aktor wciela się w dowolną postać.

Zajęcia były wyjątkowo ciekawe i z pewnością dzieci nie raz jeszcze przyjdą do teatru - już jako widzowie.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: wycieczka | teatr ]
21 marca 2013 r. Warsztaty ceramiczne - maki i ślimaki
[] Dziś w przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty ceramiczne. Tym razem przedszkolaki robiły maki i ślimaki. Obserwując zajęcia można było zauważyć lepszą sprawność manualną dzieci, a prace wykonywane były samodzielnie. Efekty będzie można zobaczyć za kilka tygodni, gdy prace wyschną, zostaną wypalone i pomalowane.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty ceramiczne ]
14 marca 2013 r. Czekamy na wiosnę - spotkanie w bibliotece - gr. IV
[] Dzieci z grupy IV uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych na osiedlu Zgody. Na początku obejrzały slajdy o roślinach i zwierzętach, które wiosną budzą się do życia. Następnie prowadząca zajęcia pani przeczytała im opowiadanie "Szukamy wiosny" Hanny Zdzitowieckiej. Dzieci bardzo chętnie bawiły się przy muzyce Vivaldiego, grały w grę "Masz zielone" i rozwiązywały zagadki o wiośnie zawarte w ilustracji, którą na koniec pomalowały.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: biblioteka ]
6 marca 2013 r. Dzień otwarty w przedszkolu
[] Dziś po południu gościliśmy przyszłych przedszkolaków i ich rodziców. Odwiedziły nas przede wszystkim najmłodsze dzieci. Mogły zwiedzać sale przedszkolne, w których czekały na nie różne atrakcje. Bawiły się zabawkami, przechodziły przez tunel, budowały tory wyścigowe oraz malowały pierwsze przedszkolne prace. Początkowa nieśmiałość została szybko przełamana i dzieci chętnie oddawały się nowym zajęciom bez oglądania się na rodziców.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: dzień otwarty | adaptacja przedszkolna ]
5 marca 2013 r. Zakładamy zielone kąciki
[] Chociaż w kalendarzu jeszcze zima, do kącików przyrody w naszych salach zawitała wiosna. Dzieci zapoznawały się z pracą ogrodnika sadząc cebulę, rzeżuchę, kwiaty i fasolę w różny sposób – wkładając do do ziemi lub kładąc na gazę i watę.

Od tej chwili młodymi roślinkami będą się opiekować wyznaczeni dyżurni, a pozostałe dzieci będą prowadzić obserwacje. Podjęte przez nas działania są również częścią programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury".


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: kącik przyrody ]
5 marca 2013 r. Skąd zimą kwiaty?
[] Wczoraj dzieci z grupy IV rozmawiały o tym, skąd zimą biorą się w kwiaciarni świeże kwiaty. Większość twierdziła, że na pewno są sztuczne. Pod koniec burzliwej dyskusji, w której padało wiele interesujących propozycji, pojawiła się w końcu informacja, iż kwiaty mogą zimą rosnąć również w szklarniach.

Aby to rozstrzygnąć wybraliśmy się całą grupą do kwiaciarni na osiedlu Centrum D (na rogu Placu Centralnego). Korzystając z uprzejmości pracowników, mogliśmy porównać oba rodzaje kwiatów - prawdziwe ze sztucznymi. Nauczyliśmy się nie tylko prawidłowo nazywać rośliny, ale także dowiedzieliśmy się jak o nie dbać. Przed wyjściem kupiliśmy nasiona, cebulki kwiatowe i ziemię.

Wracając spotkaliśmy młodszych kolegów z grupy II, którzy swoje zakupy zrobili w sklepie ogrodniczym, gdzie przy okazji zapoznali się z narzędziami ogrodniczymi.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: spacer | sklepy ]
3 marca 2013 r. "Zimowe spotkanie"
[] Kilka dni temu dzieci z grupy IV wybrały się do Domu Pomocy Społecznej na osiedlu Szkolnym, gdzie spotkały się z osobami niepełnosprawnymi biorącymi udział w zajęciach terapeutycznych. Przedszkolaki wystąpiły z przedstawieniem „Zimowe spotkanie". Występy dzieci bardzo się podobały. Nie tylko poczęstowano nas ciasteczkami, ale zaproszono do ponownych odwiedzin.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: występy | dom pomocy społecznej ]
3 marca 2013 r. Warsztaty muzyczne "Kartki z kalendarza – Zima"
[] Warsztaty prowadzone były przez muzyków Muzycznego Laboratorium. Podczas spotkania dzieci wysłuchały utworów Jana Sebastiana Bacha, Edwarda Griega, Antoniego Vivaldiego, Piotra Czajkowskiego i Roberta Schumanna.

W trakcie zajęć przedszkolaki wypowiadały się na temat zimowej pogody, a następnie grając na tamburynach, marakasach oraz dzwoneczkach, odzwierciedlały elementy zimowej aury. Określały również nastrój muzyki oraz dopasowywały do wysłuchanych utworów prezentowane im ilustracje.

Dzieci uczestniczyły również w zabawie relaksacyjnej oraz plastycznej, w czasie której malowały swoje skojarzenia związane z wysłuchanym utworem. Patrząc na reakcje dzieci na zdjęciach, wyraźnie widać, jak interesujący i twórczy może być kontakt z muzyką graną na żywo.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty muzyczne | muzyka ]
23 lutego 2013 r. Robimy kanapki
[] W tym tygodniu dzieci z grupy III rozmawiają o tym jak dbać o zdrowie. Wiedzą już co robić, aby zęby były zdrowe, jak ważne jest prawidłowe odżywianie się, a dziś robili samodzielnie kanapki, które później z apetytem zjedli.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zdrowie ]
21 lutego 2013 r. "Mam przyjaciółkę dentystkę"
[] W czwartek Tygryski gościły mamę Edytki, która opowiedziała dzieciom o higienie jamy ustnej. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przyniesione narzędzia dentystyczne, dowiedziały się w jaki sposób dbać o zęby, dlaczego zęby mleczne wypadają oraz w jaki sposób dentysta leczy zęby.

Nasz gość podarował dzieciom książkę pt. ”Mam przyjaciółkę dentystkę". Po tym spotkaniu na pewno nikt nie będzie bał się wizyty w gabinecie stomatologicznym.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia gościnne | zdrowie ]
15 lutego 2013 r. Przedstawienie „Futerko jeżyka”
[] Dziś gościliśmy aktorów teatru Agencji Artystycznej HORYZONT z Krakowa z przedstawieniem „Futerko jeżyka”.

Spektakl opowiadał historię Jeżyka niezadowolonego ze swojego wyglądu i pragnącego być kimś innym. Poprosił więc leśnego chochlika, by zamienił go w owieczkę. Związane z tym przygody pokazały dzieciom, że najważniejsze jest być sobą. Przedszkolaki żywo reagowały podczas przedstawienia, gdyż bardzo im się podobało.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z tego przedstawienia. (Uwaga. Odsyłacz kieruje do archiwum Wideo 2012/2013, ale łatwo z niego przejść do strony bieżącej Wideo.)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk ]
15 lutego 2013 r. Warsztaty plastyczne
[] W warsztatach brały udział przedszkolaki ze wszystkich grup. Każde z nich malowało symbol swojej grupy, czyli - Maleństwo (grupa I), Puchatka (grupa II), Tygryska (grupa III) oraz Sowę (grupa IV).


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty plastyczne ]
12 lutego 2013 r. „Mamo, tato, wolę wodę!”
[] Zakończył się I etap programu edukacyjnego „Mamo, tato wolę wodę”. Wzięły w nim udział dzieci ze wszystkich grup. Szerzej pisaliśmy o tym w Wydarzeniach w dniu 2 stycznia. Również na stronie programu można obejrzeć nasze zdjęcia i przeczytać stosowny komentarz.

W nagrodę za udział w programie dzieci otrzymały światełka odblaskowe ze Zdrojkiem.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: program | zdrowie ]
8 lutego 2013 r. Zabawy badawcze - Słońce, Ziemia i Księżyc
[] Dziś zajęcia w grupie III prowadziła mama Andrzejka. Były to zabawy badawcze związane z kosmosem. Dzieci mogły zobaczyć na modelach jak duże jest Słońce, Ziemia i Księżyc. Dowiedziały się dlaczego mamy dzień i noc oraz dlaczego Księżyc widziany z Ziemi przybiera różne kształty. Największą atrakcją była „rakieta” z balonu, poruszana sprężonym powietrzem.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia gościnne | nauka i technika ]
8 lutego 2013 r. Dzień Babci i Dziadka, gr. I i II
[]
Portrety dzieci

[]
Grupa II

[]
Grupa I
W środę 6 lutego babcie i dziadkowie spotkali się ze swymi wnukami z młodszych grup - I i II.

Maluszki przedstawiły inscenizację „Prezenty dla babci”. Składając życzenia podarowały babciom i dziadkom złotą rybkę, siedmiomilowe buty i czarodziejski stolik. Choć trema ich nie opuszczała, na twarzach gościł uśmiech i radość z powodu wizyty tak bardzo ważnych gości.

Natomiast dzieci z grupy II - prawie starszaki :) - przygotowały inscenizację w oparciu o utwór Wiery Badalskiej „Ballada o uprzejmym rycerzu”. Było to bardzo ciekawe przedstawienie i występy dzieci zostały nagrodzone zasłużonymi oklaskami.

Przedszkolaki wręczyły kochanym babciom i dziadkom samodzielnie wykonane upominki.


(kliknij miniaturki)

[ Kategorie: dzień babci ]
5 lutego 2013 r. Dzień Babci i Dziadka, gr. III i IV
[]
Grupa IV

[]
Grupa III
Dziś w przedszkolu było wielkie święto. Dzieci z grupy III i IV zaprosiły swoje babcie i dziadków na specjalnie dla nich przygotowane występy. Przedszkolaki pięknie zaśpiewały, zatańczyły oraz zagrały na instrumentach, a na koniec zaprosiły dziadków do walczyka. Na zakończenie złożyły swoim gościom życzenia i wręczyły przygotowane upominki.


(kliknij miniaturki)

[ Kategorie: dzień babci ]
5 lutego 2013 r. W karnawale bal za balem
[] Tym razem przedszkolaki z najstarszej grupy zostały zaproszone na bal do Szkoły Podstawowej nr 88. W zabawie wzięli udział uczniowie z klas I, dzieci z zerówki oraz dzieci z kilku okolicznych przedszkoli. Były znane i lubiane „kaczuszki”, piosenka "Wyginam śmiało ciało" z filmu Madagaskar oraz muzyka dyskotekowa. W szkole spotkaliśmy kolegów Kacpra i Bartka, którzy niedawno chodzili do nasze grupy. Radość ze spotkania była obopólna. W przerwie dzieci mogły odpocząć, wypić soczek i zjeść ciasteczkowego misia. Było to bardzo miłe spotkanie.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: szkoła | bale | karnawał ]
17 stycznia 2013 r. "Bezpieczne ferie" - spotkanie ze strażnikiem miejskim
[] Zaprzyjaźniony z przedszkolakami strażnik miejski opowiadał dzisiaj dzieciom jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy.

Z pewnością każdy maluch już wie, że nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, stawy i rzeki, czy zjeżdżać na sankach w pobliżu ulicy, ani przyczepiać sanek do auta.

Chyba nie ma dzieci, które nie lubiłyby rzucać śnieżkami. Tym bardziej, im więcej śniegu leży na ziemi niż zazwyczaj. Nie jest to jednak zabawa nie pozbawiona ryzyka. Z tego powodu strażnik zwrócił uwagę dzieciom, aby rzucanie śnieżkami odbywało się raczej do wyznaczonego, neutralnego celu, a nie w koleżankę lub kolegę.

Na zakończenie przedszkolaki obejrzały film z serii "Bajki Bolka i Lolka" pt. Królowa Śniegu. Dodatkowo proponujemy Przygody Bolka i Lolka - Zimowe igraszki :-)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: bezpieczeństwo ]
10 stycznia 2013 r. Bal Karnawałowy 2013, cz. II
[] Wczoraj w przedszkolu spotkać można było motylki, księżniczki, wróżki, policjantów, strażaków, a także postacie z filmów i bajek. Jak co roku, dzieci i ich rodzice wykazali się pomysłowością w wyborze strojów. Wspólne zabawy i tańce sprawiły dzieciom wiele radości i pozostawiły w ich pamięci miłe wspomnienia.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: karnawał | bale ]
9 stycznia 2013 r. Bal Karnawałowy 2013, cz. I
[] Opis powyżej.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: karnawał | bale ]
9 stycznia 2013 r. Jasełka w Szkole Podstawowej nr 37
[] Przedszkolaki z grupy III i IV gościły w Szkole Podstawowej nr 37 im. Juliana Tuwima (os. Stalowe 18). Najpierw zwiedziły klasopracownie, a następnie obejrzały Jasełka przygotowane przez uczniów różnych klas.

Młodzi aktorzy połączyli współczesność z tradycją, konfrontując dążenia za modą i zewnętrznym blichtrem, a duchowymi wartościami Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieciom oryginalność przedstawionej wersji Jasełek bardzo się podobała - wśród kolęd rozpoznały także te, które sami śpiewali rodzicom podczas swoich Jasełek.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 37 w Krakowie za zaproszenie. To były wyjątkowe Jasełka!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: szkoła | jasełka ]
7 stycznia 2013 r. Teatrzyk "Zimowe przygody Hyzi i Dyzia"
[] Pierwszym przedstawieniem, które dzieci obejrzały w nowym roku była bajka Zimowe przygody Hyzi i Dyzia w wykonaniu Teatru MASKA.

Była to pełna humoru opowieść o przyjaźni dwóch diabełków, które stale kłóciły się ze sobą. W przedstawieniu wystąpił również aniołek i Święty Mikołaj.

Akcja spektaklu rozgrywała się w dwóch planach - żywym i lalkowym, co urozmaiciło i wzbogaciło przedstawienie. Dzieciom podobały się piękne stroje aktorów, dekoracja oraz piosenki.

Teatrzyk nie tylko bawił, ale także zwracał uwagę dzieci na to co jest dobre, co złe i jakich wyborów należy w życiu dokonywać.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk ]
2 stycznia 2013 r. Mili goście z prezentami
[] Miłą niespodziankę sprawili dzisiaj przedszkolakom uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych z osiedla Szkolnego. Przyjmując rolę "pomocników" Świętego Mikołaja przynieśli do przedszkola maskotki. Każde z dzieci mogło wybrać tę, która mu się najbardziej podobała.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: szkoła | nasi goście | zabawki ]
2 stycznia 2013 r. Program edukacyjny "Mamo, tato, wolę wodę!"
[] Nasze przedszkole bierze udział w czwartej edycji programu edukacyjnego "Mamo, tato, wolę wodę!".

Nadrzędnym celem programu jest zachęcanie dzieci do picia wody, która jest niezbędnym elementem zrównoważonej diety. Program promuje nie tylko zdrowy tryb życia, kładąc nacisk na prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną, ale też postawy proekologiczne.

Dzieci poprzez zabawy badawcze, ruchowe i zadania proponowane przez Zdrojka itp., zapoznają się z właściwościami wody oraz jej znaczeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Poznają również zastosowanie wody w życiu codziennym oraz dowiadują się jak ją oszczędzać.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: program | zdrowie ]
21 grudnia 2012 r. Gościnne Jasełka
[] Zgodnie z zapowiedzią w piątek 21 grudnia przybyli do nas uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 88 wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Grzegórzko i Świętym Mikołajem! Uczniowie wystąpili z Jasełkami, a Mikołaj obdarował przedszkolaków słodyczami. Była to jedna z milszych wizyt, gdyż gościliśmy byłych wychowanków! Dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: szkoła | nasi goście | jasełka ]
21 grudnia 2012 r. Warsztaty plastyczne
[] Jak zapowiadaliśmy, 20 grudnia odbyły się warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonywały aniołka. Zapraszamy do kilku ujęć (niestety, dosłownie) z zajęć.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty plastyczne ]
19 grudnia 2012 r. Wieczerza Wigilijna w przedszkolu
[] Wszystkie dzieci przyszły dziś do przedszkola odświętnie ubrane. Dlaczego? W przedszkolu była Wigilia.

Na początku dzieci z grupy III przybliżyły nam tradycje Świąt Bożego Narodzenia poprzez wiersze i piosenki. Następnie, po złożeniu wszystkim życzeń świątecznych przez dyrektorkę przedszkola zasiedliśmy do wspólnego stołu. Był czerwony barszczyk, łazanki z kapustą i grzybami oraz kompot z suszonych owoców. Na koniec kolędowaliśmy ciesząc się ze wspólnego biesiadowania.

Miła niespodzianka spotkała dzieci z grupy IV po powrocie do sali - pod choinką leżały słodycze! Oczywiście wszystkie serdecznie dziękują Aniołkowi, który je tam zostawił. :-)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: wigilia ]
16 grudnia 2012 r. Jasełka A.D. 2012, cz. II
[] Kilka zdjęć nadesłanych nam przez mamę Gabrysi G. (z grupy II). Dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: jasełka ]
15 grudnia 2012 r. Jasełka A.D. 2012, cz. I
[] Zgodnie z tradycją, przedszkolaki przedstawiły w okresie przedświątecznym Jasełka, w których opowiedziały rodzicom historię narodzin Jezusa.

Na początku, do szopy gdzie znaleźli miejsce Józef i Maryja, przybyły aniołki z grupy II. Później zatańczyły gwiazdeczki z grupy I, a następnie pasterki i pasterze reprezentowani przez dziewczynki i chłopców z grupy III. Na końcu, pojawili się na scenie Trzej Królowie i kolędnicy z grupy IV, którzy też chcieli złożyć hołd nowo narodzonemu dzieciątku.

Również i w tym roku miło płynął czas przy kolędowaniu...


Bardzo dziękujemy dyrekcji Technikum Elektrycznego na os. Szkolnym 26 za gościnność oraz panu Marczyńskiemu za obsługę techniczną uroczystości.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: jasełka ]
6 grudnia 2012 r. Przedstawienie kukiełkowe "Kot w butach"
[] Dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe „Kot w butach” w wykonaniu aktorów Teatru Lalek „Miś” z Nowego Sącza. Chociaż bajka jest na ogół dzieciom znana, to wersję z lalkami teatralnymi obejrzały z dużym zainteresowaniem. Po przedstawieniu dzieci miały okazję stanąć z drugiej strony sceny i pobawić się przez chwilę kukiełkami, stając się aktorami animatorami.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk | kukiełki ]
5 grudnia 2012 r. Zajęcia z pieskami
[] Starszaki uczestniczyły dziś w wyjątkowych zajęciach. Odwiedziły nas bowiem trzy miłe Panie ze swoimi psami o imionach Savio, Fuga, a tego trzeciego imienia niestety nie pamiętam – przepraszam. :(

Są to zwierzęta specjalnie przeszkolone do pracy z dziećmi w ramach dogoterapii. W oczekiwaniu na ich przybycie dzieci wykonały rysunki na temat „Jak należy postępować z psem”.

Podczas zajęć przedszkolaki usłyszały co w kontaktach ze zwierzętami jest dozwolone, a co zabronione. Dowiedziały się między innymi kiedy można go pogłaskać, jak dawać mu jeść i jaką postawę przyjąć, aby uniknąć zagrożenia.

Na koniec dzieci otrzymały dyplomy „Za dzielne uczestnictwo w zajęciach”, zrobiły sobie wspólne zdjęcia, a opiekunkom zwierząt wręczyły wykonane przez siebie rysunki. Dzieciom zajęcia wyjątkowo się podobały.

Zajęcia odbyły się dzięki inicjatywie i pomocy mamy Kuby, p. Wysockiej. Spotkanie było super! Serdecznie dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia gościnne | zwierzęta | bezpieczeństwo ]
4 grudnia 2012 r. Wizyta Świętego Mikołaja, cz. II
[] Już drugi raz prezentujemy Państwu ładne zdjęcia portretowe Waszych dzieci w ramach Zdjęcia dzieci w obiektywie fotografa (poprzednio Zdjęcia maluszków w obiektywie fotografa). Tym razem ze spotkania ze Świętym Mikołajem.

Podobnie jak poprzednim razem (22 listopada b.r.) zdjęcia zrobiła mama Joasi, p. Aneta Muszyńska. Serdecznie dziękujemy!

UWAGA
Jeżeli będę Państwo zainteresowani otrzymaniem ich oryginałów proszę o tym powiedzieć nauczycielkom, opracujemy wtedy sposób ich udostępniania. Najprawdopodobniej zdjęcia wysyłalibyśmy na podany przez Państwa adres poczty elektronicznej.(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: mikołaj ]
4 grudnia 2012 r. Wizyta Świętego Mikołaja, cz. I
[] Nadszedł wreszcie ten niecierpliwie odliczany Dzień - przybył do przedszkola Święty Mikołaj. Jego postać sprawiła, że po sali mknęły pociągi, śpiewano piosenki oraz tańczono twista i kaczuszki. Następnie każdy z przedszkolaków odebrał upominek i zrobił sobie z Mikołajem zdjęcie.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: mikołaj ]
30 listopada 2012 r. Spotkanie ze strażnikiem miejskim na temat „Czy pies musi ugryźć?”
[] Zaprzyjaźniony już z przedszkolakami strażnik miejski opowiedział dzieciom w tym roku jak należy zachować się, gdy spotkają się z nieznanym psem. Dzieci obejrzały filmik dydaktyczny i uczyły się jaką przyjąć postawę, gdy na ich drodze stanie pies mogący wyrządzić im krzywdę. Chętnie też dzieliły się ze strażnikiem uwagami o swoich własnych czworonogach.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: bezpieczeństwo | zwierzęta ]
26 listopada 2012 r. Światowy dzień pluszowego misia
[] W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy w przedszkolu "Święto pluszowego misia". Wszystkie przedszkolaki mogły pochwalić się swoimi misiaczkami, opowiedzieć o nich i porównać z zabawkami przyniesionymi przez kolegów i koleżanki. W grupie IV dzieci poznały krótką historię pluszowego misia i bawiły się przy piosenkach „Pokochaj pluszowego misia” oraz „Miś Uszatek”. Odbył się również konkurs „Wyjadanie miodku”. Wygrywała osoba, która zjadła miód najszybciej, bez używania rąk. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki o niedźwiedziach. Poza tym przedszkolaki wykonały prace plastyczne związane z misiami, co można obejrzeć w albumie prac plastycznych.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: dzień pluszowego misia | zabawki ]
22 listopada 2012 r. Warsztaty ceramiczne
[] Dzisiaj przedszkolaki wzięły udział w warsztatach ceramicznych. Młodsze dzieci, mające do czynienia z gliną po raz pierwszy, zaczęły zajęcia od zapoznania się z jej właściwościami. Dopiero potem z pomocą swoich pań zrobiły świeczniki. Starszaki zaś, wykorzystując swoje manualne zdolności, ulepiły aniołki. Teraz prace będą schły, potem zostaną wypalone w piecach, a następnie pomalowane. Zatem efekt końcowy zobaczymy później.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty ceramiczne ]
22 listopada 2012 r. Zdjęcia maluszków w obiektywie fotografa
[] Niektóre z przekazanych zdjęć, szczególnie portrety (patrz poprzednie wydarzenie), okazały się prawdziwymi fotograficznymi perełkami. Zobaczcie Państwo sami, gorąco zachęcamy! A tak na marginesie - świat dzieci, ich żywiołowe reakcje i niczym nieskrępowane miny uchwycone na gorąco, to przecież my sami, dorośli, sprzed wielu, wielu lat...


(Zdjęcia uszeregowano według następującego kryterium - najpierw portrety zbiorowe, potem indywidualne.)


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia otwarte ]
22 listopada 2012 r. Zajęcia otwarte w gr. I (zdjęcia rodziców)
[] Z opóźnieniem wynikłym z naszej winy (przepraszamy) prezentujemy zdjęcia z zajęć otwartych w grupie I, które odbyły się 15 listopada. Jeszcze raz zapraszamy do sali maluszków.


Zdjęcia dostarczyła mama Joasi, za co Jej serdecznie dziękujemy!


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia otwarte ]
19 listopada 2012 r. Zajęcia w bibliotece IV (gr. IV)
[] Przedszkolaki z grupy IV byli w bibliotece na zajęciach pt. Ważne słowa. Podobnie jak ich młodsi koledzy z grupy III tańczyli z chusteczkami, wysłuchali „Bajki o rycerzu Orzeszku” Natalii Usenko z książki dydaktycznej "SAM/A uczę się dobrych manier" (bez autora), a swoje nabyte umiejętności w zakresie savoir vivre'u zaprezentowali w tańcach dworskich.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu z zabaw w bibliotece, jest w dziale Wideo.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: biblioteka ]
15 listopada 2012 r. Zajęcia otwarte w grupie I
[] Zajęcia w grupie najmłodszych dzieci nawiązywały do jesiennej pogody. Przedszkolaki rozpoznawały zjawiska atmosferyczne jak deszcz i wiatr. Uczyły się również naśladowania odgłosów deszczu - wokalnie, ćwicząc narządy mowy oraz akustycznie, grając na instrumentach perkusyjnych. Uczyły się również przeliczać w zakresie do 2. Bardzo podobała im się zabawa z wodą, gdy ćwiczyły wydłużanie wydechu. Umiejętność ta przydała im się podczas pracy plastycznej, polegającej na rozdmuchiwaniu kropli kolorowej farby za pomocą rurki.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia otwarte | nauka i technika ]
14 listopada 2012 r. Zajęcia otwarte w grupie II
[] Podczas zajęć otwartych dzieci bawiły się deszczem i skaczącymi kropelkami. Rodzice, którzy przyszli na zajęcia mogli zobaczyć jak ich pociechy radziły sobie - z określaniem położenia kropelek na parasolkach (na, pod, obok itd.), porównywaniem ich wielkości oraz ich przeliczaniem. Na zakończenie wspólnie z rodzicami tworzyły kompozycje z przygotowanych wcześniej kropelek.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia otwarte | nauka i technika ]
13 listopada 2012 r. Zajęcia w bibliotece III (gr. III)
[] Wczoraj dzieci z grupy III odwiedziły bibliotekę, gdzie brały udział w interesujących zajęciach. Tym razem tematem spotkania były zasady kulturalnego zachowania. Na początku zatańczyły z chusteczkami przy piosence „Proszę, przepraszam, dziękuję”, a potem wysłuchały „Bajki o rycerzu Orzeszku” Natalii Usenko. Poznawszy jej bohaterów, dzieci przybrały role "księżniczek" i "rycerzy" - chłopcy zaprosili swoje damy do "Tańca dworskiego", a po zakończeniu, nie zapominając o dobrych manierach, odprowadzili je z powrotem. Dzieci rozwiązywały również zagadki i segregowały obrazki według przeznaczenia.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: biblioteka ]
10 listopada 2012 r. Przedstawienie teatralne "Brzydal"
[] Wczoraj dzieci obejrzały bajkę "Brzydal". Aktorzy teatru Horyzont wcielili się w postacie - misia Brzuchatka, zwanego Brzydalem oraz chłopca Gagatka. Podczas przedstawienia dzieci dowiedziały się, że inny, to nie znaczy gorszy, i że w życiu najważniejsza jest przyjaźń. Dzieciom podobała się gra aktorska, szczególnie Gagatka, którego zachowanie przypominało im chwilami siebie.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk ]
8 listopada 2012 r. Warsztaty muzyczne
[] Dzisiaj przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach muzycznych zatytułowanych "Kartki z muzycznego kalendarza - Jesień", prowadzonych przez muzyków Muzycznego Laboratorium. Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach wiekowych.

Na początek dzieci przypomniały sobie zasady, jak należy ubierać się na koncert oraz jak zachowywać się w jego trakcie. A gdy wszystko było wiadome, prowadzący zaprosili ich do muzyczno-ruchowych zabaw.

Dzieci wypowiadały się na temat jesiennej pogody, określały nastrój muzyki i ilustrowały ją ruchem. Potem przedszkolaki grając na tamburynach, marakasach oraz trójkątach próbowały naśladować słońce, wiatr i deszcz. Bardzo chętnie wzięły udział w ozdabianiu szalu dla Pani Jesieni - rysując przy muzycznym akompaniamencie. Warsztaty bardzo się podobały.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty muzyczne | muzyka ]
30 października 2012 r. Warsztaty teatralne I
[] Dziś w przedszkolu dzieci z wszystkich grup wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez jednego z aktorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Główną atrakcją zajęć były wspaniałe, duże kukły teatralne myszek oraz różnorodne maski. Bawiąc się i manipulując lalkami dzieci mogły poczuć się nietypowymi aktorami - zmieniały się w myszki, a ubierając maskę lwa czy Rumburaka stać się postaciami, które budziły grozę wśród wielu swoich koleżanek i kolegów. Zajęcia podobały się dzieciom wyjątkowo, widać to za naszych zdjęciach.


Teatr Moich Marzeń znany jest naszym dzieciom, byliśmy na ich przedstawieniu "Kot w butach" wystawianym w Szkole Muzycznej w zeszłym roku (Wydarzenia 2011-2012).


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty teatralne | teatr ]
29 października 2012 r. VI Nowohucki Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci Przedszkolnych
[] Podczas VI Nowohuckiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Dzieci Przedszkolnych nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy III.

Przegląd składał się z dwóch części – wokalno-artystycznej Rok Korczakowski – rozwijamy talenty oraz plastycznej pt. Świat dziecka widziany oczami Janusza Korczaka.

Dzieci przedstawiły program Jesienne muzykowanie. Najpierw Staś zaśpiewał piosenkę "Jesienna pogoda" przy akompaniamencie perkusyjnym kolegów, a następnie dziewczynki zaprezentowały "Taniec liści". W nagrodę za swoją pracę grupa III otrzymała gry i układanki.

Natomiast w konkursie plastycznym III miejsce zajęła praca naszej Zuzi, za którą dostała wspaniałą książkę Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: przegląd artystyczny | ośrodek kultury | występy ]
25 października 2012 r. Zabawy z jesienią – zajęcia otwarte w grupie IV
[] Wczoraj w grupie IV odbyły się zajęcia otwarte, podczas których zaproszeni rodzice mogli zobaczyć jak dzieci ucząc się poprzez zabawę poznawały pory roku, w szczególności jesień.

W trakcie zajęć układały zdania o jesieni oraz rozpoznawały jej skarby za pomocą dotyku. Nie zawsze było to łatwe, gdyż czasem coś "kłuło w rękę" (szyszka), a czasem było tak malutkie (kasztan), iż dzieci wahały się z odpowiedzią przez dobrą chwilę.

Podczas zabawy ruchowej utrwalały pojęcia przed, za i obok, a następnie segregowały liście według wybranego przez siebie kryterium.

Na zakończenie, razem z rodzicami wykonały prace plastyczne z liści pt. „Jesienne fantazje”. Wszyscy, zarówno dzieci, jak i rodzice, chętnie brali udział w zajęciach - zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: zajęcia otwarte ]
18 października 2012 r. Warsztaty plastyczne - Kukiełka z drewnianej łyżki
[] W trakcie zajęć dzieci wykonywały kukiełki z drewnianej łyżki. Jak pracowały można zobaczyć w albumie Wydarzenia.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: warsztaty | warsztaty plastyczne | kukiełki ]
16 października 2012 r. Zajęcia w bibliotece II (gr. III)
[] W poniedziałek w zajęciach bibliotecznych uczestniczyły dzieci z grupy III. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z biblioteką, w trakcie którego dowiedziały się m.in. czym jest biblioteka i jakie są zasady korzystania z niej. Przedszkolaki słuchały jesiennych wierszyków, inscenizowały je ruchem oraz tańczyły przy muzyce klasycznej. Dzieci zostały zaproszone na kolejnych zajęcia już w listopadzie.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: biblioteka ]
11 października 2012 r. Zajęcia w bibliotece I (gr. IV)
[] Dzieci z grupy IV były dziś w Bibliotece Publicznej na osiedlu Zgody. Spotkanie rozpoczęło się krótką informacją o tym, w jaki sposób zachowywać się w bibliotece i jak z niej korzystać. Dopiero potem rozpoczęła się najprzyjemniejsza część, czyli zabawa połączona z nauką przyrody. Najpierw dzieci słuchały jesiennych wierszyków. W czasie czytania wiersza „Dwa wiatry” Juliana Tuwima przedszkolaki ilustrowały go trzymaną w ręku chusteczką. Następnie uczyły się rozpoznawać drzewa, w tym dzielić je na iglaste i liściaste. Ćwiczyły również słuch. Zabawa polegała na poruszaniu się po lesie z zawiązanymi oczami, gdzie drzewami były pozostałe dzieci, sygnalizujące swoją obecność cichym szumem. Była multimedialna prezentacja zwierząt oraz zagadki o tym jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieciom bardzo podobała się także ruchowa interpretacja muzyki (utrwaliliśmy to na filmie, zapraszamy do działu wideo).


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: biblioteka ]
9 października 2012 r. Przedstawienie teatralne "Magiczne słowa"
[] Dziś odwiedził nas Teatr HORYZONT z przedstawieniem pt. „Magiczne słowa”. Bohaterami przedstawienia byli Król, Królewicz Artur, naiwny Zając Miluś oraz podstępny Czarodziej Rumburak.

Przedstawienie opowiadało o trzech magicznych słowach - proszę, dziękuję, przepraszam, które dzieci doskonale znają i używają na co dzień. W inscenizacji brały również udział przedszkolaki. Nasze dzieci chętnie zgłaszały się do zabawy. Przedstawienie podobało się i zostało nagrodzone gromkimi brawami.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk | dobre maniery ]
6 października 2012 r. Pasowanie na przedszkolaka
[] Wczoraj było w przedszkolu wielkie święto. Wszystkie dzieci, które po raz pierwszy w tym roku rozpoczęły edukację przedszkolną zostały pasowane na przedszkolaka. Rozpoczęliśmy krótkim programem artystycznym przedstawionym przez wszystkie grupy, po czym dyrektor przedszkola zaprosiła wybrane dzieci razem z rodzicami do pasowania. Po części oficjalnej rozpoczęła się w ogrodzie wspólna zabawa - dzieci, ich rodziców oraz pracowników przedszkola.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: pasowanie | adaptacja przedszkolna ]
6 października 2012 r. III edycja "Piramidy Żywienia Przedszkolaka"
[] Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji kolejnej edycji "Piramidy Żywienia Przedszkolaka", tym razem pod hasłem „Jemy warzywa i owoce sezonowe”.

Podczas zajęć dzieci poznają smaki różnych warzyw i owoców. Nauczą się również rozpoznawać ich jadalne części, gdyż nie zawsze jest to takie oczywiste. Zobaczą gdzie rosną, jak dojrzewają oraz jak się je zbiera. Mamy nadzieje, że uda nam się zaprosić do współpracy rodziców.

Jedz owoce i warzywa

W czwartek część zajęć w grupie III prowadziła mama Stasia G., która w atrakcyjny sposób przybliżyła dzieciom wartości odżywcze owoców i warzyw. Poprzez ciekawe zabawy badawcze dzieci samodzielnie wyciągały wnioski, że lepiej jeść owoce i warzywa, niż słodycze. Na zakończenie spotkania dzieci układały na talerzykach obrazki z owoców, a potem zjadły je z apetytem - oczywiście owoce, nie talerzyki! :-)

Co to za owoc?

Również w grupie II odbyły się ciekawe zajęcia. Najpierw dzieci dopasowywały rysunki owoców do drzew, na których wyrosły, potem oglądały prawdziwe owoce, a na koniec bawiły się rozpoznając owoce różnymi zmysłami.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: program | zdrowie ]
26 września 2012 r. Powitanie jesieni
[] Tym razem pogoda nas nie zawiodła, więc dzieci z grupy II, III i IV mogły pojechać na wycieczkę do Lasku Mogilskiego. Młodsze przedszkolaki spacerowały alejkami, uczyły się rozpoznawać drzewa, zbierały żołędzie i bawiły się na polance.

Starsze dzieci bawiły się w tropienie śladów. Grupa III pojechała wcześniej, aby strzałkami i innymi znakami wyznaczyć trasę i ukryć listy niespodzianki. Natomiast dzieci z grupy IV idąc po śladach rozwiązywały zagadki i zbierały różne okazy przyrody - żołędzie, liście klonu i korę drzew. Na koniec strzałki zaprowadziły ich na polankę, gdzie przebywały już pozostałe grupy. Resztę czasu wypełnił śmiech i wspólne zabawy.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: wycieczka ]
18 września 2012 r. Teatrzyk w przedszkolu
[] Dzisiaj u dzieci gościł teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem "Czerwony kapturek". Choć bajka jest przedszkolakom dobrze znana, obejrzały ją z przyjemnością.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: teatrzyk ]
4 września 2012 r. Pierwsze dni w przedszkolu
[] Od wczoraj, od rana panuje u nas ruch i gwar. Większość dzieci wróciła po wakacjach do przedszkola z uśmiechem i pełna energii.

Niemniej dla wielu przedszkolaków są to trudne dni, gdy przekroczywszy próg przedszkola, muszą rozstać się z rodzicami "na dłużej", często po raz pierwszy w życiu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które pokazują radość wspólnej zabawy, pierwsze wrażenia i pierwsze popołudniowe drzemki.

Dodajmy na koniec, iż starsze dzieci nie tylko bawiły się "klockami", ale wyruszyły także na pierwsze spacery, które z pewnością zwiększyły ich apetyt! Zaś sześciolatki, znający przedszkole jak własną kieszeń, zajęły się tworzeniem kodeksu dobrego zachowania, do którego czasem trzeba będzie się odwołać, gdy ktoś zapomni o dobrych manierach.


(kliknij miniaturkę)

[ Kategorie: adaptacja przedszkolna ]