* strony zaktualizowane

Dni Nowej Huty 2013
Modernizację schodów
Modernizację chodnika
[ Strona główna / Wyjaśniamy WWW ]Aktualizacja: 4 kwietnia 2013 r.

Jak przeglądać nasze WWW?

UWAGA: zmiany w tekście oznaczono kolorem pory roku, czyli dominującym na WWW.

1) Dlaczego dwa menu?

Dla przypomnienia - jedno z nich znajduje się po lewej stronie strony, drugie umiejscowione jest na dole.

Po pierwsze, przyjęliśmy założenie, aby nie tworzyć rozwijanych menu, co ograniczyło liczbę kliknięć.

Po drugie, zgodnie z tendencjami projektowania stron, rzeczy mniej istotne, jak np. dane firmowe, pełne menu, używane serwisy zewnętrzne (w tym społecznościowe) itp rzeczy, umieszcza się u dołu strony, aby dostęp do tego rodzaju danych był równie wygodny jak do pozostałych, ale równocześnie nie "zaśmiecał" całości. W efekcie po lewej stronie zostawiliśmy jedynie najważniejsze pozycje, natomiast na dół strony przenieśliśmy pełne menu.

Po trzecie, lewe menu (w przeciwieństwie do stałego, dolnego) ulega zmianie w zależności od potrzeby. Na przykład podczas rekrutacji prezentujemy w nim wszystkie informacje o przedszkolu. Nie ma sensu tego robić w pozostałym okresie. Menu ulega wtedy skróceniu, co tylko przyczynia się do zwiększenia wygody użytkowania WWW.

2) Dlaczego niektóre pozycje menu powtarzają się?

Mowa o Aktualnościach i Albumach. Otóż, część informacji dotyczy wydarzeń, do których istnieją kolekcje zdjęć. Wpisy te należą do różnych kategorii - Wydarzeń, Konkursów, Przedszkolnych zabaw i Zajęć dodatkowych. I co istotne w tych rozważaniach, informacje w Aktualnościach podawane są z opisami.

Załóżmy, że ktoś jest zainteresowany wydarzeniami teatralnymi. Szukanie ich w spisie Wydarzeń (w dziale Aktualności) jest na razie uciążliwe i czasochłonne. Aby w jakiś sposób zmienić ten stan rzeczy, w dziale Albumy prowadzona jest lista wszystkich Wydarzeń ze wszystkich lat.

Wystarczy otworzyć stronę w przeglądarce webowej, nacisnąć Ctrl-F (aby wywołać opcję szukania przeglądarki), po czym wpisać słowo "teatr" zakończone Enterem. ;-) W ten sposób można znaleźć prawie wszystkie wydarzenia związane z teatrem w przedszkolu - teatrzyki, warsztaty teatralne, czy wyjścia do teatru. Pod warunkiem, że teatr będzie osobnym słowem lub jego częścią w nazwie (tytule) wydarzenia.

Czyli listy wydarzeń w dziale Albumy ułatwiają szukanie interesujących wydarzeń. Można powiedzieć, iż w jakimś sensie zastępują kategorie. Niestety, jak już napisałem w poprzednim akapicie, nie zawsze tytuł wydarzenia w pełni odzwierciedla treść albumu. To się zmieni, ale o tym innym razem.

To się zmieniło. :-) Kilka tygodni temu powstał osobny dział Kategorie, którymi uzupełniliśmy opisy wydarzeń w Aktualnościach.

3) Dlaczego w lewym menu dodano dwie linie, a w menu dolnym odstępy?

Pytanie dotyczy działów Aktualności i Albumy. Z prostego powodu - pozycje powyżej tych "markerów" występują parami.

I tak na przykład, wydarzenia mają swoje wpisy w Aktualnościach i Albumach, a Jadłospis nie. Podobnie jest w Albumach, gdzie Osiągnięcia i Prace plastyczne nie mają swoich odpowiedników w Aktualnościach.

Wpasowują się w ten schemat również Zajęcia dodatkowe, mimo że występują w trzech miejscach (wersjach) - w Aktualnościach, Albumach i Przedszkolu. I tak - w Aktualnościach pojawiają się opisane galerie zdjęć (albumy), Albumy prezentują listę tych galerii, a Przedszkole zawiera wszelkie informacje "logistyczne" - kto prowadzi, kiedy, gdzie, dla jakich grup, w jakiej cenie itd.

4) Jak śledzić techniczne zmiany w WWW?

Najlepiej zaglądając do strony Uwagi admina (jedynie w dolnym menu), ale nie tylko.

Informacje o zmianach pojawiają się także w Twitterze (strona opisowa), do którego odsyłacz znajduje się u góry po prawej, na każdej ze stron WWW, tuż pod linią oddzielającą nagłówek strony od jej treści, a obok RSS i PINTEREST).

Podobne uwagi odnoszą się do usługi RSS (opis), chociaż w mniejszym zakresie i nie bezpośrednio, gdyż w razie technicznych zmian na WWW, RSS poinformuje jedynie o nowej wersji strony Uwagi admina.

5) A jak śledzić zmiany merytoryczne w WWW czyli w treści stron?

Korzystając z RSS i Twittera. W przypadku albumów można skorzystać z angielskojęzycznego serwisu PINTEREST (opis). Proszę nie zrażać się językiem obcym, gdyż obsługa Pinterest jest naprawdę prosta - wystarczy jedynie klikać po obrazkach, a dojdzie się do każdego z najważniejszych albumów naszego przedszkola.

6) Gdzie pytać o szczegóły użytkowania lub składać propozycje zmian?

Najlepiej pisząc bezpośrednio do administratora na adres admina lub do nauczycielki prowadzącej stronę merytoryczną WWW, p. Jolanty Pawełczyk.

Dziękujemy za uwagę