18 maja 2022 | Bilansowanie posiłku – czy to czary mary? |
![]() "Jesteś tym, co jesz" - to bardzo popularne stwierdzenie, które oczywiście jest prawdziwe. Potwierdzają je każde kolejne przeprowadzane badania w temacie żywienia i żywności.
Żyjemy w czasach nieustannego postępu. W każdej dziedzinie nauki co jakiś czas dochodzi do coraz ciekawszych odkryć, które bezpośrednio przekładają się na komfort naszego życia. Zmiany i odkrycia dokonują się również w naukach o żywności i żywieniu. Wraz ze wzrastającą ilością odpowiedzi na postawione przez żywieniowców i dietetyków pytania wzrasta także świadomość społeczna odnośnie kreowania prawidłowych nawyków żywieniowych, popularnych niedoborów, regularnej aktywności fizycznej, unikania substancji szkodliwych czy innych aspektów pozwalających prowadzić zdrowe i przyjemne życie. Jednym z najczęściej pojawiających się tematów jest dobrze zbilansowana dieta, a co za tym idzie i dobrze zbilansowany posiłek.
Pragniemy, by nasze dzieci były zdrowe i miały dużo energii. Chcemy, by od najmłodszych lat dobrze się odżywiały, by dzięki temu unikną w przyszłości chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy czy chorób krążenia.
Aby przekazać im tę żywieniową wiedzę, sami musimy ją posiadać. Czym jest zatem zbilansowany posiłek? To posiłek, który zawiera wszystkie odpowiednie składniki odżywcze, witaminy oraz makroelementy i mikroelementy. Odpowiednio zbilansowana dieta charakteryzuje się zatem idealnie opracowanym Bilansowanie posiłku wcale nie musi być trudne! Dobrze jest po prostu wiedzieć, jak taki posiłek powinien wyglądać i kiedy można nazwać go w pełni zbilansowanym. Otóż powinien on zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, tzn.:
Bardzo ważne jest także to, aby taka dieta zawierała wszystkie najważniejsze minerały - żelazo, wapń, sód, potas, magnez czy chlor, ale także jod, selen, chrom, cynk i inne. Dlatego też tak istotna jest różnorodność produktów w menu. Monotonna dieta będzie nie tylko niesmaczna, ale również uboga w mikroelementy i makroelementy, niezbędne do funkcjonowania organizmu.
Nie daj się przerazić ogromowi informacji na temat komponowania posiłków. Przypatrz się talerzowi na zdjęciu i działaj! Wybieraj produkty, które lubisz i znasz. Nie bój się jednak również eksperymentować i poznawać nowych smaków, konsystencji i połączeń produktowych. Życzę Tobie i Twoim dzieciom niezapomnianej podróży w towarzystwie Waszych kubków smakowych. Na zdrowie!
Opracowanie: |