RUS | GER | ENG
RSSlogo Krakowa

[ Strona główna / Wydarzenia ] Aktualizacja: 20 września 2023 16:47

20 września 2023 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
[]

Dzień Przedszkolaka ustanowiony został z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i przyjęty uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 września 2013 roku dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.

 

W tym dniu w naszym przedszkolu przygotowane było szereg atrakcji dla dzieci. Świętowanie rozpoczęliśmy dyskoteką na tarasie, którą prowadził pan Daniel. Następnie, każda grupa bawiła się na dmuchańcu, łowiła rybki w basenie z wodą, malowała na folii i korzystała z urządzeń przedszkolnych. W przerwie między atrakcjami dzieci częstowały się sokiem, wodą oraz ciastkami zbożowymi.

 

Po obiedzie i chwili odpoczynku, przedszkolacy wesoło bawili się w ogrodzie korzystając z przygotowanej trasie sportowej.

 

Na zakończenie Dnia Przedszkolaka, dzieci otrzymały bańki mydlane.

 

Myślimy, że ten dzień zostanie na długo w pamięci dzieci.

 

Zobacz galerie:

Dzień Przedszkolaka - Gr. IV B18 września 2023 Wycieczka „W poszukiwaniu jesieni” - Gr. II
[]
Zobacz galerię

Dzieci z grupy II po śniadaniu wybrały się na wycieczkę nad zalew szukając oznak zbliżającej się jesieni. Zabraliśmy ze sobą lupy i pudełka ze szkłem powiększającym, aby lepiej zaobserwować zmieniającą się przyrodę.

 

Przedszkolacy znaleźli na łodygach roślin nasiona, zmieniające barwę i zaczynające spadać liście drzew i leżące pod kasztanowcem łupinki i brązowe kasztany. Znalezione okazy przyrodnicze zabraliśmy do kącika przyrody. Posłużą nam do dalszej obserwacji.

 

W nagrodę dzieci mogły pobawić się na drewnianym placu zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola na obiad.15 września 2023 Wyjście do Dworku Jana Matejki - Gr. IV A
[]
Zobacz galerię

Dzieci z grupy IV A były na wycieczce w Dworku Jana Matejki w Krzesławicach.

 

Pan przewodnik oprowadził nas po dworku i opowiedział różne ciekawe wydarzenia z życia wielkiego malarza.

 

Dzieci dowiedziały się, że Jan Matejko kupił ten dworek za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem, który był letnią rezydencją jego rodziny. Artysta zaprojektował i dobudował do niego pracownię i drewniany ganek z ażurową balustradą od ogrodu, wsparty na słupach i zwieńczony trójkątnym szczytem, zachowany do dziś. Tu malarz stworzył wiele dzieł, głównie portrety i szkice oraz obrazy o tematyce historycznej, w tym ogromny obraz Kościuszko pod Racławicami.

 

W parku zachował się starodrzew. Na ścianie dworku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Matejce, przed budynkiem stoi jego popiersie, dzieło profesora Czesława Dźwigaja. W dworku, umeblowanym meblami z XIX wieku, można obejrzeć poczet królów i książąt polskich autorstwa uczniów Matejki, namalowanych farbą olejną na podstawie jego słynnych szkiców i akwarel.13 września 2023 Wyjście na zajęcia sportowe do MOS - Gr. IV A i IV B
[]
Zobacz galerię

Dzieci z grupy IV A i IV B uczestniczyły w zajęciach sportowo- rekreacyjnych, które zorganizowane były przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków- Wschód.


Instruktorzy przygotowali różne atrakcje i konkurencje sportowe. Dzieci pokonywały tory przeszkód, uczyły się strzelać z łuku, bawiły się się na dmuchanej zjeżdżalni oraz skakały na dmuchańcu. Na koniec, po krótkim odpoczynku odbyły się zajęcia taneczne z instruktorem tańca.

Wszystkie zabawy i konkurencje przysporzyły przedszkolakom wiele radości, a w nagrodę za swoje zaangażowanie i wysiłek dzieci dostały lizaka oraz informację o zjęciach, jakie się tam odbywają.

 

Zobacz galerie zdjęć:

Wyjście na zajęcia sportowe do MOS - Gr. IV A

Wyjście na zajęcia sportowe do MOS - Gr. IV B7 września 2023 Wyjście do Muzeum Nowej Huty - Gr. IV A
[]
Zobacz galerię

Dzieci z grupy IV A były w Muzeum Nowej Huty na lekcji muzealnej do wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”.

 

Wystawa ta opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL - u. Zarówno o zabawach i grach, aktywnościach na świeżym powietrzu jak i o czytelnictwie czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad.

 

Dzieciom wystawa bardzo się podobała, zwłaszcza, że niektóre eksponaty można było dotykać, czy pobawić się nimi.